Paljud brasiillased kannavad Rio de Janeiro rahvarohketel tänavatel kaitsemaske.Foto: SIPA/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 8. oktoober 2020 12:41
Brasiilia tervishoiuametnike sõnul ületas diagnoositud nakatunute arv riigis viie miljoni piiri. Pandeemiast tugevalt räsida saanud Lõuna-Ameerika riigis läheneb surmade arv 150 000-le.

5 000 694 tuvastatud koroonajuhtumiga Brasiilia on maailmas USA ja India järel nakatumiste arvult kindlalt kolmandal kohal. Eilse ööpäevaga teatati riigis 31 553 uuest nakatunust ja 734 surmajuhtumist, vahendab BBC. Kokku on Brasiilias tuvastatud 148 228 surma. Kõige raskemalt on pandeemia tabanud São Paulo osariiki, kus on Covid-19 nõudnud umbes 36 000 inimese elu. Sellele järgneb Rio de Janeiro ligi 19 000 surmajuhtumiga.

Mõnede vaatlejate hinnangul pole olukord siiski nii lootusetu, nagu numbrid näitavad. Võrreldes eelmiste nädalatega on nii uute nakatunute kui surmajuhtumite arv vähenemas. Riikliku Rio de Janeiro epidemioloogi Roberto Medronho sõnul oleks aga numbrid palju kõrgemad, kui riik otsustaks suuremas ulatuses testimist korraldada. Elu Brasiilias on hakanud taas normaalsuse poole pöörduma – taasavatakse poode, restorane ja koole. Eksperdid aga kardavad, et see võib kaasa tuua viiruse teise laine.

Brasiilia paremäärmuslikku presidenti Jair Bolsonarot on süüdistatud koroonaviiruse ohu alatähtsustamises kogu pandeemia ajal. Näiteks pole ta soovinud kehtestada viiruse levikut takistavaid suuremaid piiranguid, mida eksperdid on talle soovitanud. Ehkki riigipea vastuoluline otsus tugineda pigem majandusele kui inimeste tervisele on tekitanud palju kriitikat, on tema toetusnumbrid viimasel ajal tõusnud. Seda ilmselt osaliselt seetõttu, et valitsus jagas mitteametlikele töötajatele suuri toetusi.