Stseen pühapäevasest Minski meeleavaldusest.Foto: AP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 7. oktoober 2020 14:51
Valgevene protestide taustal on hakanud toimuma ka diplomaatiline mäng: Aljaksandr Lukašenka kutsub oma saadikuid tagasi ning nõuab naabritelt saatkonnatöötajate arvu vähendamist. Samaga vastavad protesti märgiks ka teised riigid. Nii ka Eesti.

Välisministeerium annab oma kodulehel teada, et 2. oktoobril kutsus Valgevene enda suursaadikud Poolast ja Leedust Minskisse konsultatsioonidele (see on peen väljend, mis tegelikult tähendab lihtsalt saadiku ajutist tagasikutsumist, ilma tema diplomaadistaatust muutmata). Lisaks nõudis Valgevene mõlemalt riigilt diplomaatiliste esinduste personali olulist vähendamist. Solidaarsuse väljendamiseks Leedu ja Poolaga otsustas Eestigi teha poliitilise sammu ning kutsuda ka enda suursaadiku Valgevenest kodumaale. Ametlikult samuti konsultatsioonidele.

„Eesti nägemuses on Valgevene surveavaldus Leedu ja Poolale põhjendamatu ja kahetsusväärne,“ sõnas välisminister Urmas Reinsalu. „Protestina Valgevene poolt astutud sammude vastu oleme otsustanud kutsuda oma saadiku Valgevenest Tallinnasse konsultatsioonidele,“ ütles ta.

Eesti suursaadik Valgevenes on Merike Kokajev. Ta suundub Valgevenest Tallinnase konsultatsioonidele 8. oktoobril. Suursaadiku õigus ühel hetkel Minskisse naasta sellest ei muutu.

Valgevenes augustis toimunud ning võltsimissüüdistused külge saanud valimiste järel toimuvad riigis pidevalt rahvakogunemised, kus valgevenelased end presidendiks kuulutanud Lukašenka vastu meelt avaldavad.