Peksmine Foto: Alar Truu
Eesti Ekspress/ Ohtuleht.ee 7. oktoober 2020 20:28
Aasta alguses toimunud tülis peksis Viljandi volikogu ja erakonna Isamaa liige Valter Vaha inimest ja urineeris ohvri peale, kuid pääses sellest hoolimata vaid 500eurose trahviga kriminaalasjast ja poliitilistest tagajärgedest. Juhtivprokurör tühistas nüüd aga Vaha kriminaalasja lõpetamise ning Vaha teatas, et ta lahkub nii Isamaa erakonnast kui Viljandi vallavolikogust.

Isamaa erakond kirjutab pressiteates, et Vaha otsustas Isamaa erakonnast välja astuda ning lahkuda ka Viljandi Linnavolikogu liikme kohalt.

"Annan teada, et astun Viljandi volikogust tagasi ning erakonnast Isamaa välja, kuna minu isikliku elu juhtumist on tehtud poliitiline skandaal, kuigi see ei ole absoluutselt poliitikaga seotud. Kahjuks ei ole mul seetõttu, ega veel ka lõppemata menetluse tõttu ennast võimalik avalikult kaitsta. Meedias kajastatu on olnud hetkel väga ühepoolne tõlgendus ja selektiivne asjaolude esitlemine," ütleb Vaha.

Ekspress kirjutab, et septembri lõpus lõpetas abiprokurör Paul Pikma poliitiku kriminaalasja ning Vaha pääses oportuniteediga. Põhja ringkonnaprokuratuuri juhtivprokurör Saskia Kask leiab, et menetluse lõpetamine oportuniteediga on põhjendamatu. 

"Arvestades kuriteo toimepanemise asjaolusid ning seda, et kahtlustatav pani vägivallateod kannatanu suhtes toime eriti alandaval viisil ja teiste inimeste juuresolekul on minu hinnangul teol avalik menetlushuvi. Seetõttu tühistan kriminaalmenetluse lõpetamise määruse ja kriminaalmenetlus jätkub," ütleb ta. 

Refereeritud artikli täistekst Eesti Ekspressis.

Vaha teo motiiv oli selge – ohvril oli olnud armusuhe Vaha tüdruksõbraga, kes oli Vahale valetanud, et ohver andis talle narkootikume ja kasutas teda ära, mispeale Vaha ohvri üles otsis ja talle koha kätte näitas.

Politseiuurimiseks oli see lihtne juhtum, sest sündmus ja vigastused fikseeriti kohe, juhtunul oli üks pealtnägija, kahtlustatav oli teada ja tunnistas kõik üles. Kohus aga lõpetas menetlemise oportuniteediga, mille kommenteerimisel ütleb prokuratuur kidakeelselt, „oportuniteedi kohaldamine tähendab seda, et prokuratuuri hinnangul on kuritegu tõendatud, kuid arvestades teo asjaolusid ning toimepanija tausta, ei ole inimese õiguskuulekale käitumisele suunamiseks vajalik tema kriminaalkorras karistamine.“

Ohver ja teda esindav advokaat Raivo Bergson ei ole oportuniteediga absoluutselt rahul ja plaanivad selle otsuse vaidlustada, kuna ohver sai peksu tagajärjel näkku arme, mis jäävad sinna terveks eluks.

Refereeritud artikli täistekst Eesti Ekspressis.