Maailm

Nobeli füüsikapreemia võitjad uurivad salapäraseid musti auke 

Toimetas Aare Kartau, 6. oktoober 2020 14:17
Nobeli füüsikaauhinna võitjad.Foto: Reuters/Scanpix
Teisipäeval avaldas Nobeli komitee 2020. aasta füüsikapreemia laureaadid. Võitu jagasid kolm teadlast, kes uurivad universumi üht salapärasemat nähtust ehk musti auke. 

Füüsika-Nobeli laureaadid on tänavu britt Roger Penrose, sakslane Reinhard Genzel ja ameeriklanna Andrea Ghez.

Samal teemal

N-ö poole auhinnast võitnud Oxfordi ülikooli professor Penrose kasutas matemaatikat, tõestamaks, et mustad augud on relatiivsusteooria otsesed tagajärjed. Max Plancki instituudi ja Berkley ülikooli teadlane Genzel ja California ülikooli teadlane Ghez jagasid füüsikapreemia teist poolt. Nad avastasid, et meie galaktika keskmes olevatele tähtede orbiite reguleerib nähtamatu ja üliraske objekt. 

„Tänavuste laureaatide avastused on kompaktsete ja ülimassiivsete objektide uurimisel murrangulised,“ sõnas Nobeli füüsikakomitee esimees David Haviland. Ta lisas, et mustade aukudega on endiselt seotud tohutult küsimusi, mis vajavad vastuseid ja motiveerivad ka tulevasi uurimistöid. 

Andrea Ghezist sai alles neljas naine, kes on võitnud Nobeli füüsikaauhinna. Talle eelnevad Marie Curie (1903), Maria Goeppert Mayer (1963) ja Donna Strickland (2018). 

Füüsikaauhind on tänavu teine Nobeli preemia, mille võitjad on teada. Esmaspäeval pälvisid meditsiinipreemia kolm C-hepatiidi uurimisega tegelevat teadlast: Harvey J. Alter, Michael Houghton ja Charles M. Rice.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee