Maailm

Kõrgõzstani vastuolulistele valimistele järgnesid meeleavaldused ja protestijate sissetung parlamendihoonesse 

Toimetas Aare Kartau, 6. oktoober 2020 09:22
Protestijad Kõrgõzstani parlamendihoone ees.Foto: Reuters/Scanpix
Pühapäeval toimunud Kõrgõzstani valimisi pettuseks pidavad meeleavaldajad kähmlesid esmaspäeva õhtul kohaliku politseiga ja tungisid parlamendihoonesse.

Kokkupõrgete ajendiks olid pühapäeval toimunud parlamendivalimised, teatab BBC. Hääletuse tulemusel ületas 7% valimiskünnise vaid neli erakonda 16st. Neist kolm on tihedalt seotud president Sooronbaj Džeenbekoviga. Paljude Kõrgõzstani kodanike arvates toimus häälte võltsimine. 

Esmaspäeval kasutas politsei pealinn Biškekis Ala-Too väljakule kogunenud inimeste vastu veekahureid, pisargaasi ja šokigranaate, mis rahvahulga küll ajutiselt laiali ajas. Peagi kogunesid protestijad taas keskväljakule ja tungisid parlamendihoonesse. Teadaolevalt eraldus hiljem hoonest suitsu. Meeleavaldajad vabastasid ka Kõrgõzstani endise presidendi Almazak Atambajevi, kes viibis riikliku julgeolekuteenistuse uurimiskeskuses. Teda ootas kohtuprotsess väidetavate korruptsioonikuritegude üle. Hommikutundidel lahkus suurem osa protestijaid sündmuskohalt. 

Teadaolevalt sai vigastada umbes 120 inimest, kellest umbes pooled olid korrakaitsjad. Kohaliku tervishoiuministeeriumi sõnul on mitu inimest raskes seisundis haiglas, ent surmajuhtumite kohta veel teateid pole. Vigastatute seas on ka opositsiooniliider Janar Akajev.

Opositsiooni toetajad kogunesid Biškeki keskväljakule.Foto: EPA/Scanpix

Presidendiga seotud gruppe süüdistatakse häälte ostmises ja valijate hirmutamises. Ka rahvusvahelised vaatlejad väidavad, et need süüdistused on usaldusväärsed ja tekitavad muret. Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) valimiste vaatlusmissiooni juht Thomas Boserup ütles briifingul, et ehkki hääletus oli üldiselt hästi korraldatud, on väited häälte ostmisest tõsine probleem.

Esmaspäevalt tunnistasid 12 opositsiooniparteid ühiselt, et ei tunnista hääletustulemusi. Samuti kutsusid nad valimiste keskkomisjoni üles tulemusi tühistama. Hiljem teatas president Džeenbekovi kantselei, et kohtub kõigi valimistel osalenud 16 erakonna juhtidega. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee