Maailm

Toomas Hendrik Ilves: Joe Bideni võit ei tähenda Eestile siinse valitsuse poliitika tõttu midagi head (5)

Toimetas Aare Kartau, 5. oktoober 2020 10:25
Toomas Hendrik Ilves ja Joe Biden 2014. aastal Varssavis. Ilves oli tollal Eesti president ja Biden USA asepresident. Foto: AP/Scanpix
Toomas Hendrik Ilves arutleb Facebookis, mida tooks Euroopale kaasa Joe Bideni võit USA presidendivalimistel. Eestile siinse valitsuse poliitika ja tegude tõttu see tema sõnul ilmselt midagi head ei tähenda.

Endise Eesti presidendi Toomas Hendrik Ilvese sõnul näitavad kõik märgid seda, et 3. novembril tuleb Bideni valimisvõit. Ehkki tulemustes on Ilvese sõnul veel vara kindel olla, on tema sõnul Donald Trumpi toetus vabariiklaste bastionis Floridas Bidenist madalam. Ilvese hinnangul on ilmselt ka valijameeste kogus Trumpi toetus oodatust väiksem, tähtsusetust otsevalimistulemusest rääkimata.

Ilves kirjutab sotsiaalmeedias võimalikest muutustest, mida Bideni eeldatav võit võiks kaasa tuua välispoliitiliselt, eriti Euroopa suunal.

  • USA huvi ja seotus Euroopaga taastub. Esimesena paranevad suhted Trumpi poolt enim põlatud Merkeliga.
  • Vägede väljaviimine Euroopast peatatakse.
  • NATO positsioon ja väärtus kasvab oluliselt.
  • EL saab USAst korraliku saadiku, otsustavalt parandatakse suhteid EL riikidega, eeskätt suurtega.
  • Trumpi soosikud Ungari ja Poola ei saa enam senise toetusega arvestada.
  • Venemaa viimase viie aasta käitumise tolereerimine lõpeb, mõneks ajaks on oodata suhete halvenemist.
  • Türgist ja Saudi Araabiast distantseerutakse.

Samal teemal

Mida võiks aga tähendada Bideni võit Eestile?

„Riigile, kus juhtiv minister kannab pressikonverentsil revääril Trumpi toetusmärki; ülistab väljaütlemistes Trumpi; sarjab mustanahalisi, LGBT kogukonda, liberaale; kasutab valgete ülevõimu tähistavat žestikulatsiooni (meenutagem, eeldatav tulevane asepresident on Aafrika-India päritolu)?“ loetleb Ilves sotsiaalmeedias valitsuskoalitsiooni kuuluva EKRE silmapaistvamaid väljaastumisi, ja jätkab: „Riigile, kus Välisministeerium keeldub allkirjastamast Poola LGBT+ kogukonna inimõigusi kaitsvat kirja, mille kirjutas alla isegi USA? Kus valitsus keeldub ühinemast Prantsusmaa, Läti ja Leedu ühisavaldusega, millega lubatakse suurendada küberjulgeolekut, võidelda desinformatsiooni vastu ning tõkestada ebaseaduslikku, väljastpoolt riiki tulevat rahastust erakondadele?“

Endine president jõuab järeldusele, et Bideni võidu täpsemat mõju Eestile on raske hinnata, kuid valitsuse poliitika ja tegude tõttu (millega siin asuvad saatkonnad on oma riigi välisministeeriumit hästi kursis hoidnud), ei tähenda see ilmselt midagi head.

USA arvamusküsitlused näitavad, et 29. septembri vastuoluline teledebatt presidendikandidaatide vahel tõstis pigem Bideni toetust ja langetas Trumpi oma. Keskmiselt on Bideni edu Trumpi ees umbes 8% – enne debatti oli see 6%. Järgmine teledebatt peaks toimuma 15. oktoobril Miamis, ent Trumpi nakatumine koroonaviirusega on selle küsimuse alla seadnud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee