Foto: AFP/Scanpix
Greete Kõrvits 2. oktoober 2020 16:43
Mis saab Ameerika presidendikandidaatide järgmisest debatist, on veel puhta teadmata, kuna president Trump nakatus koroonaviirusega ning püsib karantiinis ja jälgib oma tervist. Ent niisugust debatti nagu toimus teisipäeval, kus suur osa auru läks Joe Bideni ja Donald Trumpi vastastikusele poriloopimisele, leiab eurosaadik Marina Kaljurand, oli lausa ebameeldiv vaadata.

„Vaatasin debatti järgi, päris otse ei õnnestunud vaadata,“ vastas Kaljurand Õhtulehe palvele sündmuse kohta muljeid jagada. „Debatt oli tõesti väga teistsugune, kui olen harjunud nägema. Aga tuleb tunnistada, et ka president Trump ise on hoopis teistsugune USA president, kui oleme harjunud nägema,“ 

„Mulle meeldis ühe eksperdi arvamus, arvan, et see oli Dana Bash CNN-is, kes ütles, et selles debatis ei võitnud keegi, kaotas Ameerika rahvas. Sest sisulise debati asemel läks suur osa ajast ülekarjumisele, räusklemisele, vahelerääkimisele, suures enamuses president Trumpi poolt,“ arvab Kaljurand „See aga tähendab, et vähem aega jäi sisulistele teemadel ja sisukale debatile. Ülekarjumine ei asenda kunagi sisukat debatti. Mulle on see väga võõras ja ebameeldiv vaadata. Presidentide debatilt ootan ma viisakust ja väärikust, nii nagu seni on reeglina ka olnud.“

Siiski ootab europoliitik huviga järgmist debatti (millal iganes see siis ka ei toimuks), kuna juba käivad jutud, et teisipäevast show'd korraldajad korrata ei soovi. Variandiks on, et näiteks võib moderaator lärmaja mikrofoni välja lülitada. Yahoo News vahendab, et tegelikult on pettunud isegi Trumpi enda kampaaniameeskond. Presidendi ründav stiil oli tõepoolest ette planeeritud, kuid ta unustas väidetavalt ära teemad, mille osas Bidenit grillima pidi. Kui mõni siis meelde tuli, siis valel hetkel või kontekstiväliselt, mistõttu ei olnud need valmis harjutatud solvangud edukad.

„Arvan, et suur osa Trumpi pooldajaid jäid tema esinemisega rahule, niiöelda pani Bideni paika, ei lasknud tal rääkida ja Bideni valijad hindavad Bideni väärikat ning tasakaalukat käitumist, kuigi tuleb tunnistada, et paaril korral libastus ka tema, näiteks kui nimetas Trumpi klouniks,“ arutleb Kaljurand.

Marina Kaljurand. Foto: Teet Malsroos

Kommentaarid  (1)

Jaanus 5. oktoober 2020 09:58
Tõenäoliselt see vastastikune vimm oli juba varem. Juba enne teist obama presidenditsüklit mil obama debatil väga ebaviisakalt solvas, alandas, ja teotas Donald Trumpi. Sellel korral lihtsalt läks asi käest kuna on tõeline oht, et Trumpil on suurem rahva toetus kui deemonkraatidel ning suure tõenäosusega võidu korral teisel valitsusajal toob Donald Trump deemonkraatide aastakümnete kestel sooritatud mahhinatsioonid päevavalgele.

SISUTURUNDUS