Sisuturundus

KINDLUSTA TARGALT | Auto müümine ja liikluskindlustuse kehtivus – millised on kõige sagedasemad küsimused ja kahtlused? 

Inges Kindlustus, 7. oktoober 2020 09:15
Foto: Envato Elements
Liikluskindlustus on kohustuslik vastutuskindlustus. Liiklusõnnetuse korral hüvitab kannatanule kahju kindlustusselts kahju põhjustaja asemel.

Auto ostmisel ja müümisel tekib inimestel liikluskindlustuse kohta palju küsimusi. Neist tähtsamatele vastab ühe vanima Eesti kapitalil põhineva kindlustusseltsi Inges Kindlustuse tegevjuht Voldemar Vaino.

Samal teemal

Mis saab, kui sõidukil ei ole liikluskindlustust?

- Kohustusliku liikluskindlustuseta liikluses osalemise eest võib politsei määrata rahalise trahvi suuruses umbes 80 eurot.
- Kehtiva liikluskindlustuseta sõidukiga kahju põhjustamisel esitab kindlustusandja põhjustajale väljamakstud kahju ulatuses tagasinõude ehk siis lõppkokkuvõttes tuleb põhjustajal kogu kahju kinni maksta.
Keskmine liikluskahju on praegusel ajal ligi 1800 eurot. Suurim kindlustusandja hüvitatav varakahju võib ulatuda 1,2 miljoni euroni ja isikukahju 5,6 miljoni euroni.
Kannatanule tekitatud kahju hüvitatakse ka juhul, kui põhjustajal puudub kehtiv leping.

- Kui liikluskindlustuse kohustus jääb täitmata, tekib liikluskindlustus automaatselt sundkindlustusena. See on tavaliselt kallim kui tavakindlustus ning kahju põhjustamisel tuleb maksta omavastutus 640 €.

Kas sõiduki müügi korral on mul õigus liikluskindlustuse lepingut lõpetada?

Sõiduki müümine ei ole liikluskindlustuse lepingu ennetähtaegse lõpetamise aluseks. Sõiduki müümisel läheb liikluskindlustuse leping üle ostjale, kes peab pärast omanikuvahetuse vormistamist Maanteeametis sõlmima sõidukile uue lepingu. Lepingu üleminek ei tähenda seega sõiduki eelmise omaniku poliisil nime muutmist, vaid ostja õigust saada eelmise omaniku kehtiva poliisi kasutamata kindlustusperioodi eest kindlustusmakset.

Millega riskib liiklusõnnetuse korral sõiduki müüja, kui ostja ei ole sõidukit Maanteeametis enda nimele registreerinud?

Esiteks läheb ostja põhjustatud kahju ka müüja kahjude ajalukku, mis mõjutab sõiduki müüja liikluskindlustuse maksumust. See tuleneb sellest, et liikluskahjude registrisse kantakse lisaks juhile ka sõiduki registrijärgne omanik.

Teiseks, kui õnnetuse hetkel puudub kehtiv liikluskindlustus, peab müüja kogu kahju kinni maksma. Kindlustamiskohustus on sõiduki liiklusregistri järgsel omanikul, mis tähendab, et kuni sõiduki omanikuks on Maanteeameti andmetel müüja, on ka kindlustuslepingu sõlmimise kohustus endiselt sõiduki müüjal. Kindlustuslepinguta sõidukiga õnnetuse põhjustamisel peab sõiduki registrijärgne omanik kogu kahju kinni maksma.

Sellise olukorra vältimiseks peaks müüja kontrollima, kas ostja on sõiduki enda nimele registreerinud. Kui seda tehtud ei ole, peaks Maanteeametit sõiduki müügist teavitama.

Ainult juhul, kui Maanteeametis on sõiduki müügi ehk võõrandamise kohta kanne tehtud, vabaneb sõiduki müüja sõidukiga seotud vastutusest nagu kiiruse ületamine, parkimistrahv, kindlustusmakse ja liiklusõnnetus.

Seega sõiduki müümisel vormista kindlasti omanikuvahetus Maanteeametis, näiteks mugavalt e-teeninduses https://eteenindus.mnt.ee.

Mis saab liikluskindlustusest, kui sõiduk registrist kustutada?

Sõiduki kustutamisel liiklusregistrist katkeb liikluskindlustuse leping automaatselt ning kindlustusvõtjal on õigus küsida kasutamata kindlustusperioodi eest kindlustusmakset tagasi.

Sõiduki uuesti arvele võtmisel katkenud leping kehtivaks ei muutu ning tuleb sõlmida uus liikluskindlustuse leping. Kui sõiduk on registrist kustutatud, kasvõi ajutiselt, siis sellega liigelda ei tohi.

Kust saab osta soodsaimat liikluskindlustust?

Enamiku seltside vahendustasudeta otse- ja sooduspakkumised on toodud liikluskindlustuse fondi liikluskindlustuse hindu võrdlevas kalkulaatoris www.lkf.ee/et/kalkulaator.

Soodsaimat kindlustust saab enamasti sõlmida kindlustusandja kodulehel.  Inges Kindlustuse hindadega saab tutvuda www.inges.ee.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee