Eesti uudised

Eesti esitas president Kaljulaidi OECD järgmise peasekretäri kandidaadiks (3)

Toimetas Triinu Laan, 1. oktoober 2020 15:12
Foto: Erki Pärnaku
Neljapäeval andis Eesti suursaadik OECD juures Clyde Kull üle dokumendid, millega Eesti esitab enda kandidaadiks OECD järgmise peasekretäri kohale president Kersti Kaljulaidi. 

“2020. aastal elame suure muutuse ajajärgul. Oleme üleminekul tööstuslikult digitaalsele majandusele, fossiilsetelt kütustelt puhtale energiale. Usun kindlalt riikide mitmepoolsesse koostöösse ja näen siin OECD-l suurt rolli – ta peab arenenud riikide üleilmse kogukonnana võtma endale aktiivse rolli parimate teadmiste kokkutoojana, et aidata riikidel nende muutustega toime tulla,” ütles Kersti Kaljulaid.      

Samal teemal

Ta lisas, et pärast Eesti taasiseseisvumist oleme 30 aasta jooksul teinud läbi ulatuslikud, kiired ja edukad reformid, loonud esimese tõeliselt digitaalse ühiskonna ja arendanud OECD hinnangul välja ühe maailma parima haridussüsteemi. "Tahan need kogemused OECDsse viia, et oleksime valmis väljakutseteks, millega järgmistel aastakümnetel silmitsi seisame."

Rääkides väljakutsetest, millele ta järgmise OECD peasekretärina keskenduks, tõi riigipea välja vajaduse innustada liikmesriike mõistma digitaalse pöörde potentsiaali meie silmnähtavalt ühiste eesmärkide saavutamisel: demokraatia säilitamine, majanduse arendamine ja ka planeedi päästmine.

Tööstuse loodud traditsioonilistest töökohtadest ühtlast maksujõge peagi enam ei voola ja nii peavad riigid Kaljulaidi sõnul justkui mesilastena õielt õiele lendama, et korjata kokku kokku maksutulu kodanikelt, kes töötavad hommikul Prantsusmaal, õhtul Suurbritannias, elavad pool aastat Eestis ja lähevad siis näiteks Austraaliasse.

Ta rõhutas ka riigi poolt tagatud digi-ID kui kogu digipöörde selgroo olulisust: „Digitaalne ID peab olema sama levinud ja võltsingute vastu võitlemiseks sama tugeva juriidilise kaitsega nagu meie paberpassid“

Teise olulise teemana tõi riigipea välja ülemineku fossiilsetelt kütustelt puhtale energiale. “Kliimamuutused ja looduskeskkonna halvenemisega võitlemine peab olema meie ühine vastutus. Oleme selles lahingus kõik samal poolel ja vaid nii oleme võidukad. Aga saame selle võita, ka majanduslikult, kui tegutseme targalt ja õigeaegselt,” lisas president Kaljulaid.   

President Kersti Kaljulaid tutvustab oma lähtekohti ning visiooni OECD arengust 5. oktoobril.

Vabariigi Presidendi ametiaeg lõppeb 2021. aasta oktoobris. Valituks osutumisel asub president Kaljulaid OECD peasekretäri ametikohale pärast oma ametiaja lõppu.

OECD on Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsioon, mis ühendab endas kõrgelt avatud turumajandusega demokraatlikke ja inimõigusi austavaid riike. Eesti liitus OECD-ga 2010. aastal. Organisatsiooni peakorter asub Pariisis. OECD liikmesriigid teevad tihedat koostööd, jagades oma kogemusi ning otsides koos lahendusi ühistele probleemidele

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee