Eesti uudised

Ravimite hulgimüüja vastus Õhtulehe apteegireformi artiklitele: väljaanne valetab avalikkusele 

Ohtuleht.ee, 1. oktoober 2020 15:35
Foto: Erki Pärnaku
Magnumi kontsern saatis Õhtulehe apteegireformi artiklite peale isikustamata pressiteate, milles heidab väljaandele ette avalikkusele valetamist ja mainekahju tekitamist ning nõuab tegelikkusele mittevastavate andmete korrigeerimist. 

Avaldame pressiteate täismahus.

Samal teemal

„Magnum lükkab ümber käesoleval nädalal Õhtulehe artiklites esitatud valeväite õigusrikkumise kohta hulgimüügitegevuses. Õhtulehe valeväide, et Magnum rikub seadust tekitab meie ettevõttele ulatusliku mainekahju. Meie tegevuse seaduslikkust kontrollivad regulaarselt riiklikud järelevalveasutused. Rikkumisi ei ole leitud. 

Magnum rõhutab, et ravimitootjate poolt hulgimüüjate kaudu vahendatud käsimüügiravimite sooduskampaaniad ei ole õigusrikkumine, vaid tagavad patsiendile odavama ravimi hinna.

Magnum nõuab Õhtulehelt tegelikkusele mittevastavate andmete korrigeerimist.“

Õhtulehe apteegireformi artikliseeria

Apteegireform jõustus tänavu 1. aprillil. 

Õhtuleht avastas reformi tulemusi uurides, et kuigi ravimiseadus nõuab, et hulgimüüjad kohtleksid kõiki apteekreid võrdselt, ei toimu see päris täpselt nii. Seaduse kohaselt peaks nö „võõrad“ apteekrid saama täpselt samad hinnad ning makse- ja tarnetingimused kui „omad“ apteekrid.

Õhtulehe analüüs näitas, et võrdsust apteekrite kohtlemisel vähemalt käsimüügiravimite sooduskampaaniate kontekstis ei ole. „Omad“ apteekrid ehk need, mis enne apteegireformi kuulusid hulgimüüjale või on seotud frantsiisilepingute kaudu, saavad sooduskampaaniate korraldamiseks hulgimüüjalt lõppkokkuvõttes ravimid soodsamalt kätte kui sõltumatud apteekrid.

Soodustus võib seisneda nii hilisemas rahalises tagasimakses, mis vormistatakse näiteks kui turundustasu või annab hulgimüüja omadele ravimeid näiteks põhimõttel 5+1: 5 pakki selle hinnaga, millega ka sõltumatud apteekrid ostavad ning üks pakk tasuta kaasa. Ebavõrdsus ja seeläbi seaduse rikkumine seisneb selles, et sõltumatul apteekril puudub võimalus saada hilisemat tagasimakset ning ta ei saa ka tasuta pakendit.

Küsimusele, kuidas saab Tamro ühtedele pakkuda soodushinda, teistele tavahinda, vastas Tamro Eesti tegevjuht Tanel Kuusmann napilt, et tootjad viivad lõpptarbijale mõeldud kampaaniad sageli läbi frantsiisikaubamärgipõhiselt. "Millise vormistusena need apteekideni jõuavad on puhtalt tehniline küsimus."

Magnumi kontserni saadetud päringule vastas Apotheka frantsiisijuht Marika Pensa. „Kõik hulgimüüjad peavad mõistagi järgima seaduse reegleid, sh täitma seaduse reeglite järgi apteekide võrdse kohtlemise nõuet müügi-, makse- ja  tarnetingimuste osas,” kommenteeris Pensa. „Kampaania ajal vahendatakse apteekidele tootja kompensatsioon lõpptarbijale antava tootjapoolse soodustuse eest. Sõltuvalt tootjakampaaniast on erinevaid variante, näiteks turundusketi apteekidele või ka kogu turule.”

Ametkonnad on lubanud Õhtulehe avastatud apteekrite ebavõrdset kohtlemist uurida.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee