Maailm

Trumpi ja Bideni krahhi järel muudetakse presidendidebati reegleid 

Toimetas Aare Kartau, 1. oktoober 2020, 09:11
Ülekäte läinud presidendidebatt vajab ilmselt struktuurilisi muudatusi, et järgnevad kaks sama kohutavad poleks.Foto: AFP/Scanpix
USA presidendiväitlusi jälgiv komisjon teatas, et järgmiste teledebattide korrapärasust arvestades peab nende vorm muutuma. Kohaliku meedia teatel võib olla mikrofonide väljalülitamine, kui kandidaadid hakkavad teineteisest üle rääkima, vahendab BBC.

Teadaanne järgnes teisipäeval [Eesti aja järgi kolmapäeva varahommikul] toimunud presidendidebatile, mis kuumenes üle pea kohe pärast selle algust. Vabariiklane Donald Trump ja demokraat Joe Biden vahetasid 90 minuti jooksul solvanguid ja muutsid debati häbiväärseks kraaklemiseks. Esimese teledebati tooni ja taktikat kritiseeriti USAs ja ka kogu ülejäänud maailmas.

Samal teemal

Presidendidebattide komisjoni (CPD) avalduses öeldi, et esimene väitlus „tegi selgeks, et järelejäänud debattide vormi tuleks lisada struktuur, mis kindlustaks korrapärasema arutelu“. Teadaandes oli kirjas, et CPD kaalub hoolikalt muudatusi, mis peagi vastu võetakse, ja kuulutab need meetmed varsti välja. „Komisjon on tänulik Chris Wallace'ile [moderaatorile] professionaalsuse ja oskuste eest, mille ta eelmisel õhtul debatile tõi, ent kavatseb tagada, et ülejäänud debattide jaoks on olemas täiendavad vahendid korra säilitamiseks.“ Komisjon teeb otsuse uute meetmete osas järgneva paari päeva jooksul.

Komisjoni plaane on juba kritiseerinud president Trumpi kampaaniameeskond. Selle kommunikatsioonidirektor Tim Murtaugh kirjeldas debatil toimunut kui vaba mõttevahetust. Tema arvates muudetakse debattide struktuuri, sest Biden sai hävitavalt lüüa. „President Trump oli domineeriv jõud ja nüüd üritab Joe Bide kohtunikke mõjutada. Nad ei tohiks mängu keskel väravaposte liigutada ega reegleid muuta,“ selgitas Murtaugh kujundlikult. Sõna võttis Twitteri vahendusel ka Trump ise, kes soovitas valida uue moderaatori ja demokraatidel targema kandidaadi.

Bideni kampaania asedirektor Kate Bedingfield teatas seevastu, et endine asepresident osaleb debatil „mistahes reeglite alusel, mida komisjon arendab püüdluses Donald Trumpi ohjeldada“. Bedingfieldi sõnul peab president valima, kas vastata valijate küsimustele – millele ta pole kampaania käigus vastuseid andnud – või korrata eelmise debati lagunemist.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee