Maailm

Ratase ja Löfveni kohtumise märkmed on salajased!

Rootsi peaminister: me ei valeta Estonia huku kohta (9)

Toimetas Viljar Voog, 30. september 2020 13:11
Eesti ja Rootsi peaministrite kohtumine Estonia huku dokumentaalsarja arutamiseks 22. septembril.Foto: Ninni Andersson / Rootsi riigikantselei
Rootsi peaminister Stefan Löfven kommenteeris esimest korda pärast esmaspäeval välja saadetud põgusat pressiteadet parvlaev Estonia vraki paremast pardast leitud auku. Löfveni sõnul peavad doksarja kohta oma sõna ütlema eksperdid, enne kui saab otsustada uute sukeldumiste vajalikkuse üle.

Löfven rõhutas, et Rootsi pole kunagi Estonia huku kohta valetanud. „Ma ei taha panustada konflikti õhutamisse, aga mul on oma Eesti ametikaaslase Jüri Ratasega hea suhtlus ja oleme selles küsimuses ühenduses olnud. Ma pean oluliseks teha siin koostööd,“ vahendab Aftonbladet Rootsi peaministri sõnu.

Kui Ratas on öelnud, et auku Estonia paremas pardas tuleb kindlasti uurida ja seda ei saa teha ilma vrakile sukeldumiseta, siis Löfven nõnda resoluutseks ei lähe.

„Me ei välista ühtegi sammu, kuid ma tahan, et eksperdid selle esmalt üle vaataks,“ sõnas Löfven.

Samal teemal

Peaministrilt päriti täpsustavalt, et kas ta ei välista taas Estonia vrakile sukeldumist. „Me ei välista midagi. Ma tahan, et eksperdid seda (dokumentaalsarja videot – toim.) uuriksid, et kas seal on midagi uut, mis annab põhjust järgmisteks sammudeks,“ vastas Löfven.

Rootsi valitsusjuht välistas kategooriliselt Estonia vrakil kehtiva hauarahulepingu ümber vaatamise, mis praeguste kokkulepete põhjal peaks välistama uued sukeldumised.

Prokurör Helene Gestrin rõhutas SVT-le, et praeguse hauarahuleppe kohaselt on kõigil rootslastel, soomlastel ja eestlastel keelatud vrakile sukeldumine – olgu see siis eraekspeditsioon või riiklik uurimine. „Selle seaduse all ei ole ühtegi legaalset võimalust seal all midagi teha, kui asi ei puutu just vraki katmisesse-kaitsmisesse või merekeskkonna saaste eest kaitsmisesse.“

Memos palju varjatut

Mida Löfven ja Ratas on Estonia huku kohta rääkinud? Mäletavasti käis Eesti peaminister koos väikese delegatsiooniga eelmisel nädalal välkvisiidil Soomes ja Rootsis, et dokumentaalsarja paljastust arutada.

Rootsi meedia kirjutab, et räägitut hoitakse kiivalt saladuses: Dagens Nyheteri väljaanne küsis välja kohtumise, kust Eesti poolt osalesid veel välisminister Urmas Reinsalu, peaministri kantselei ülem Johannes Merilai ning ministrite nõunikud Mart Luik ja Veikko Kala, memo, kust enamik kaheleheküljelisest infost kinni kaetud.

Doksarja tegijad võtsid enne sarja linastust ühendust ka Rootsi valitsuse esindajatega, et neile oma leidu tutvustada. Vastupidiselt eestlastele lükkasid rootslased aga pakkumise tagasi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee