Maailm

Marko Mihkelson: kas Joe Biden peaks üldse sellistes debattides osalema? (7)

Greete Kõrvits, 30. september 2020 13:01
Foto: AP/Scanpix
Riigikogu väliskomisjoni aseesimees Marko Mihkelson (RE) mõtiskles ühismeedias, kas USA presidendikandidaadil Joe Bidenil (pildil) on sellistes debattides üldse mõtet osaleda. Kas valijalegi on sellistest üritustest mingit kasu?

„Vaatasin USA presidendikandidaatide esimest debatti. See oli päris karm ja piinlik vaatemäng,“ peegeldab ka Mihkelsoni arvamus sama, mis vaatab vastu USA meediast (loe SIIT). „USA on meie silme all taandumas demokraatliku maailma liiderriigist kraaklejate, valetajate ja kaklejate eeskujuks, mis omakorda võimestab sama poliitilist kultuuri teistes avatud ühiskondades. Pisikesed trumpid, ka meil, püüavad hoolsalt sama järgi teha. Tulemuseks on kaos ja võitjaks need, kes soovivad demokraatliku riigikorralduse hävingut või vähemalt ühiskondade ülimat polariseerumist. Selle Trump saavutas, kui vaadata CNNi ja FOXi küsitlusi kohe pärast debatti. Ametis oleva presidendi taktika oli muuta kogu debatt sisutuks lahmimiseks, millest ei saanud vaataja lõpuks mitte midagi aru.“

Samal teemal

Mihkelson leiab, et Bideni meeskond võiks järele mõelda: kas sellistes debattides osalemine on üldse midagi väärt? „Ja kui kaob debatt, siis...“ jätab poliitik õhku rasked kolm punkti.

Õhtulehe küsimusele, kas debattidel on Ameerika valijagi jaoks enam mõtet, vastab Mihkelson, et novembris toimuvad valimised käivad tõesti pigem küsimuse üle, kas USA läheb edasi koos Trumpiga või ilma Trumpita. „Küsimus on ka selles, kas ühiskond lõheneb veelgi, või suudab Biden vähemalt osaliselt taastada demokraatlike institutsioonide usaldusväärsuse,“ lisab ta.

Mihkelson tuletab ka meelde murettekitavat tõsiasja, et Trump ei tahtnud hästi vastata, kui temalt varem küsiti, mida ta teeb juhul, kui kaotab. Traditsiooniliselt peab kaotaja pool siis võitjale helistama, mõlema kõneosalise ümber seisavad tunnistajad ning kaotaja soovib võitjale õnne. Kui kaotajaks on ametisolev president, nimetatakse seda rahumeelseks võimu üleandmiseks (peaceful transition of power). „Arvestades seda, et Trump on mõista andnud, et ei pruugi kaotust tunnistada, siis on ees väga ohtlikud nädalad kõigile, kellele on oluline USA pühendumus oma liitlaste kaitsmisel.“

Marko Mihkelson. Foto: Tiit Tamme

Samal teemal

30.08.2020
USA poliitika vaatleja Lauri Tankler: Trump tuli debatile lõhkuma ja Biden solvanguid taluma
30.08.2020
VIDEOD | Biden ja Trump vahetasid krõbedaid solvanguid: „Oh, jää juba vait, mees!“ ja „Sinus pole midagi tarka!“
30.08.2020
„PASATORM!“: esimene USA presidendidebatt osutus täielikuks kaoseks