Maailm

„PASATORM!“: esimene USA presidendidebatt osutus täielikuks kaoseks 

Toimetas Aare Kartau, 30. september 2020, 09:50
Donald Trump ja Joe Biden. Kes jäi debatis peale?Foto: AFP/Scanpix
Esimene presidendidebatt Donald Trumpi ja Joe Bideni vahel osutus täielikuks kaoseks. Ekspertide arvates pole nii labast debatti juba kaua nähtud.

Vihase karjumise ja üksteise sildistamise saatel „väitlesid“ vabariiklane Donald Trump ja demokraat Joe Biden Clevelandis 90minutilise debati ajal pandeemia, valgete ülemvõimu ja majanduse üle. Suur osa ajast kuulus siiski omavaheliste solvangute vahetamisele ja üksteise jutule vahelesegamisele.

Kui moderaator Chris Wallace [Fox Newsist] küsis Donald Trumpilt põletava küsimuse, kas ta on valmis hukka mõistma valge ülemvõimu pooldajaid, ei andnud president paikapanevat vastust. Paremäärmuslikul Proud Boys rühmitusel palus ta tagaplaanile hoida, ent rõhutas, et „keegi peab antifa ja vasakäärmuslastega tegelema“, vahendab BBC. 

Bideni arvates polnud Trump koroonapandeemiaga hakkama saanud, sest surnud on enam kui 200 000 ameeriklast. „Paljud inimesed surid ja veel paljud on suremas, kui ta [Trump] ei muutu väga ruttu tunduvalt targemaks,“ sõnas Biden. President vastas, et Bidenil pole õigust nii öelda, sest ta oli „oma klassi rumalaim“.

Täiesti ennenägematus debatis jäi ekspertide sõnul napilt peale Joe Biden. Ilmselt seetõttu, et ta elas debati ilma hiiglaslikke vigu tegemata üle – tal ei olnud selleks ka eriti võimalust, sest Trump katkestas tihti tema sõnavõtte. Kriitikat teenis ka presidendidebati moderaator Wallace, kes ei suutnud kandidaate ohjeldada. 

Arvamusküsitlused näitavad, et Bidenil on Trumpi ees stabiilne edumaa, ent valimispäevani on jäänud 35 päeva ja mitme võtmeosariigi uuringud näitavad tihedat konkurentsi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee