Eesti uudised

Peaminister pärast kõmulise doksarja vaatamist: miks me 26 aastat seda lõhet Estonial ei näinud? 

Ohtuleht.ee, 29. september 2020 17:04
Foto: Robin Roots
Peaminister Jüri Ratas lubas esmaspäeval, et kui töökohustused seda võimaldavad, vaatab ta  õhtul dokumentaalsarja „Estonia – leid, mis muudab kõik“. Teisipäeva hommikuks oli ta ära vaadanud viienda, viimase osa.

„Jõudsin üle vaadata viienda osa, mis näitab lõhe avastamist,“ ütles Ratas. 

Samal teemal

Kui Õhtulehe reporter palus peaministril  vaatamisel tekkinud emotsioonidest ja muljest rääkida, oli esialgu vastuseks pikk vaikus. 

„Kurva mulje. Kui näha laevavrakki mere põhjas ja teades, et see on meie lähiajaloo suurim tragöödia siin Läänemerel, siis see on esimene emotsioon. Teine emotsioon on, et miks siis 26 aastat me ei ole seda lõhe näinud, mis on olnud need põhjused. Kolmas emotsioon on see, et nüüd on vaja tegutseda ja tõde välja selgitada ja mitte kuidagi muudmoodi seda tõde välja ei selgita kui see uus uurimine läbi viia, mis tähendab ka loomulikult laevavraki uurimist vee all,“ vastas Ratas.

Discovery Networki dokumentaalfilmis reisiparvlaev Estonia katastroofist 1994. aastal näidatakse vee all filmitud uusi kaadreid, millel on näha kahjustust vraki tüürpoordipoolses otsas.

Eesti, Soome ja Rootsi leppisid kokku, et dokumentaalfilmis esitatud uue teabe kontrollimine toimub vastavalt ja täielikult kooskõlas 1995. aastal sõlmitud Eesti Vabariigi, Soome Vabariigi ja Rootsi Kuningriigi vahelise reisiparvlaev Estonia käsitleva kokkuleppega. Selle kokkuleppe põhiline eesmärk on kaitsta Estonia vrakki kui katastroofiohvrite viimast puhkepaika mis tahes häiriva tegevuse eest. Riigid teevad selles küsimuses tihedat koostööd ja lipuriigina juhib seda protsessi Eesti. Kolm riiki rõhutavad, et toetuvad Eesti, Soome ja Rootsi Ühise Laevahuku Uurimiskomisjoni (Joint Accident Investigation Commission, JAIC) 1997. aasta lõpparuande lõppjäreldustele.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee