Maailm

VIIS ÕNNETUST: allveelaevade kokkupõrked laevadega polegi väga haruldased (1)

Aare Kartau, 29. september 2020 15:30
1958. aastal põrkas USS Silverstein militaarõppustel kokku USS Sticklebackiga. Viimatimainitud allveelaeva ei suudetud päästa ja see uppus.Foto: Wikimedia Commons
Allveelaevade kokkupõrked veepinnal liiklevate laevadega pole sugugi nii haruldane nähtus, kui võiks maailmamere üüratut suurust arvestades oletada. Viimase aastasaja jooksul on selliseid juhtumeid esinenud kümneid, ent sageli lõpeb õnnetus n-ö plekimõlkimise või kergemate kahjustustega. Mõnel korral on tagajärjed aga tõsisemad.

Alates 2000. aastast on allveelaeva-laeva kokkupõrkeid esinenud teadaolevalt kümne ringis – eelmisel sajandil toimus neid veelgi rohkem. Viimatine selline õnnetus juhtus vaid mõne kuu eest Lõuna-Korea ranniku lähedal, kus põrkasid kokku Korea armee allveelaev ja sõidukeid transportinud Norra laev Hoegh London. Õnneks tol korral kumbki alus tõsisemaid kahjustusi ei saanud, ent alati nii hästi ei lähe. Kui uue uurimise abil peaks selguma, et parvlaev Estonia huku üheks põhjuseks oli tõesti kokkupõrge allveelaevaga, on see kogu ajaloo ohvriterohkeim sellist tüüpi õnnetus. Estonia arengute taustal pani Õhtuleht kokku nimekirja viiest kõnekast juhtumist, mille käigus allveelaev ja laev üksteisega kokku põrkasid.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

28.09.2020
KUUS JUHTUMIT: müstilised laevavrakid varjavad salajast laskemoona ja antiikseid seadmeid
28.09.2020
ESTONIA VRAKI PARDAST LEITI SUUR AUK! Ekspert: „Ei saa välistada selle olulist rolli laevahuku põhjustamisel.“
07.04.2020
SURM OOKEANISÜGAVUSTES: miks on juhtunud kuus traagilist allveelaevakatastroofi