Estonia vöörivisiiri kergitamine 1994. aasta novembris.Foto: AFP/Scanpix
Johanna-Kadri Kuusk 28. september 2020 15:24
Parvlaev Estonia katastroofis hukkunute omakseid ühendava mittetulundusühingu Memento Mare juhi sõnul on tänavu ilmsiks tulnud uued avastused juhtunu kohta tõsisemad kui varasematel aastatel.

Esmaspäeval linastuvast dokumentaalsarjast „Estonia – leid, mis muudab kõik“ selgunud uus info on pannud Eesti, Soome ja Rootsi võimusid laevavraki uurimist planeerima.

MTÜ Memento Mare juht Raivo Hellerma kommenteeris, et tegelikult on olemas kehtiv kohtuotsus, mis eeldab, et Eesti niikuinii uuriks Estonia hukku. „Eks seda on omamoodi leebel ja bürokraatlikul viisil ka tehtud,“ sõnas ta. 

Katastroofi aastapäeval korraldas MTÜ traditsioonilise teenistuse, kus osalenud hukkunute omaksed arutlesid ka uue seriaali üle. „Seal oli neid palju koos, eks siis ikka arutame seda asja. Tegelikult on nendel teenistustel alati nii, sest igal aastal on mingit uut infot juurde tulnud. Kas siis mõni uus teooria või midagi muud. Tundub, et sellel aastal on asi tõsisem,“ sõnas ta ja lisas, et kõigi uudiste valguses plaanitakse koos minna dokumentaalikatkendeid vaatama. Enne klippide nägemist ta asja rohkem kommenteerida ei soovi.

Kõige kõrvalt on Hellerma lootusrikas, et uue uurimisega jääb hauarahu rikkumata. „Aastal 2020 on tehnoloogia selline, et kindlasti saab seda vrakki uurida.“