Poliitika

VIDEO | Ratas ja Reinsalu: hakkame dokumentaali uue info põhjal taas Estonia vrakki uurima 

Johanna-Kadri Kuusk, 28. september 2020 09:55
Foto: Martin Ahven
Esmaspäeval andsid peaminister Jüri Ratas ja välisminister Urmas Reinsalu pressikonverentsi, kus kõnelesid Estonia hukust tehtud dokumentaalfilmi paljastusest ning Eesti, Soome ja Rootsi edasistest sammudest.

Ratas: täna on kurb päev

„See katastroof puudutas väga paljusid perekondi siin Eestis ja see valu ei ole aastate jooksul kuhugi kadunud. Täna linastus dokumentaalsari Discovery kanalil, mille tegijad on tutvustanud meile paari kaadrit, millest on näha suurt vigastust parvlaeva paremas pardas. Sellepärast olen suhelnud ka Soome ja Rootsi peaministritega. Need on uued märkimisväärsed asjaolud, on tekkinud uued küsimused ja neile tuleb anda selge vastus,“ sõnas minister ja lisas, et vastuseid peab otsima väärikalt.

Foto: Martin Ahven

Ta lisas, et uus tehniline uurimine tuleb läbi viia. See hõlmaks ka veealuseid uurimisi, mida Soome ja Rootsiga kokkuleppes Eesti vedama hakkab. „Meie seisukoht on, et veealuseid toiminguid viiakse läbi austades 1995. aasta hauarahu,“ sõnas ta. Praegu ei osanud peaminister öelda, kui palju vraki uurimine maksma võiks minna, kuid ta kinnitas, et raha taha see uurimine kinni ei jää. Praegu ei ole Eesti, Soome ja Rootsi arutanudki, kui suure osa keegi uurimisest rahastab. 

Ratase sõnul on Eesti soov teha kogu uurimist koostööd Rootsi ja Soomega. Tema sõnul on olnud algusest peale hoiak, et Estonia küsimustes tegutsetakse koos.

Üks kõige olulisem küsimus on Ratase sõnul see, et mida nad teevad selle uue infoga ja miks ei olnud seda toona 1997. aastal koostatud raportis. 

Reinsalu: hakkame ühiselt vrakki uuesti uurima

Välisministri sõnul on see loomulik, et Eesti, Soome ja Rootsi teevad seoses dokumentaaliga ühise seisukoha. „Esiteks oleme kokku leppinud, et kui tuleb uus info, siis menetleme seda ühiselt. Teiseks on selge, et dokumentaalist on tulnud uus info ja me oleme kokku leppinud, et me selle uue info kontrollimisel järgime hauarahu kokkulepet. See kokkuleppe järgimine tähendab, et ka veealused uuringud viiakse läbi lugupidamisega ja peame kokku leppima tehnilises protokollis, kuidas seda ellu viia,“ sõnas ta ja lisas, et Eesti seisukoht on, et uuringuid on võimalik austavalt ellu viia.

Foto: Martin Ahven

Uurimisel toetutakse 1997. aastal Estonia kohta koostatud aruandele ja selle põhjal hakatakse uurima, kui tõene on dokumentaalis avaldatud info. „Loomulikult on mõeldamatu ka see, et me proovime uut infot presside selle 1997. aasta raporti raamidesse. See oleks muidugi tõe moonutamine. Uus uurimine peab olema iseseisev,“ lisas Reinsalu.

Välisministri nõunik Mart Luik selgitas, et filmitegijad olid temaga ühendust võtnud kaks päeva enne kevadise eriolukorra välja kuulutamist. Juba toona oli selge, et nad olid teinud selliseid avastusi, millest oli vaja ka seotud riikide võime teavitada.

Foto: Martin Ahven

„Substantial new findings, nagu nad ütlesid. Siis tuli koroonakriis peale, reisimine peatus ja otsustasime, et tuleme selle jutu juurde tagasi suvel. Leppisime kokku et tulevad siis Tallinnasse ja näitavad kõige olulisemaid kaadreid. Seda vaatasin mina ja justiitsministri nõunik Kalle Muuli ja kui nad meile neid kaadreid näitasid, siis olemata laevanduse spetsialist, oli lõhe paremas pardas meilegi märkimisväärne,“ seletas Luik ja lisas, et olukorrast teavitati peaministrit. Kaadreid näinud tehnilised eksperdid olid kinnitanud, et pardas olnud auk sai tekkida väljastpoolt tulnud vähemalt 500-600 tonnise löögi kaudu ja see polnud kindlasti plahvatuse tagajärg. „Filmitegijate väide, et laev on kiilu veidi üles keeranud ja see ala on nüüd nähtav, tundub ekspertidele usutav. Et seda ala ei olnud enne näha,“ sõnas ta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee