Maailm

Trump maksis kahel aastal järjest vaid 750 dollarit tulumaksu (3)

Toimetas Aare Kartau, Greete Kõrvits, 28. september 2020, 18:11
Donald Trump eitab maksusüüdistusi. Foto: AP/Scanpix
USA ajaleht The New York Times kirjutab, et Donald Trump maksis aastatel 2016. ja 2017. riiklikku tulumaksu vaid 750 dollarit. Enne presidendiks saamist oli ta mitmel aastal väidetavalt üldse selle tasumisest loobunud. Riigipea ise eitab süüdistusi, nimetades neid võltsuudisteks, vahendab BBC.

Ajaleht väidab, et pääses ligi Trumpi ja tema ettevõtete viimase 20 aasta maksuandmetele. Sealt võib NYT teatel välja lugeda ka seda, et Trump pole eelnenud 15 aastast kümnel üldse tulumaksu tasunud. Väidetavalt näitavad maksuregistrid „kroonilisi kahjusid ja aastaid maksudest hoidumist“.

Samal teemal

USA president eitas kindlalt süüdistusi, nimetades raportit „võltsuudiseks“. Ta kinnitas, et tegelikult maksis makse ja see leiab tõestust siis, kui tema juba pikemat aega auditi all olev deklaratsioon kinnitatakse. „IRS [USA maksuamet] ei kohtle mind hästi.  Nad käituvad minuga väga halvasti,“ teatas Trump.

Trump on pikalt seisnud silmitsi õiguslike väljakutsetega, sest keeldub oma varade ja ettevõtetega seotud dokumente avaldamast. Ta on esimene president alates 1970. aastatest, kes ei avalda oma maksudeklaratsioone. Teda ei kohusta selleks siiski ka ükski seadus.

The New York Times ütles raportis, et Trump maksis presidendiks kandideerimise aastal ja esimesel valitsusaastal kokku vaid 750 dollarit tulumaksu. Eelmise 15 aasta jooksul kümnel ei maksnud ta makse selle pärast, et ta teatas, et „kaotas palju rohkem raha kui teenis“. Ajalehe teatel näitavad presidendi IRSile esitatud andmed seda, et Trumpi näol on tegu ärimehega, kes kogub kroonilisi kahjumeid. Väidetavalt kaotavad Trumpi suuremad ärid – golfiväljakud ja hotellid – miljoneid, kui mitte kümneid miljoneid dollareid aastast aastasse.

CNN pani kokku ka väikese võrdlustabeli eelmiste presidentidega – palju nemad makse maksid? Kõikumisi on üpris palju, kõige suurem maksumaksja oli president Obama, president Clinton aga pigem hoidus riigikassasse panustamisest. Siiski küll mitte sel määral kui president Trump (väidetavalt). Tabel nägi välja järgmine:

  • Ronald Reagan: 165 200 dollarit
  • George H. W. Bush: 101 400 dollarit
  • Bill Clinton: 62 700 dollarit
  • George W. Bush: 250 200 dollarit
  • Barack Obama 1,8 miljonit dollarit
  • Donald Trump: 750 dollarit
Foto: CNN/Kuvatõmmis

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee