Maailm

James Bond jäi Poolas luuramisega hätta 

Tõnis Erilaid, 27. september 2020 19:07
Foto: Reuers/Scanpix
Kui 36aastane James Bond Ühendkuningriigi saatkonna uksest Varssavis 18. veebruaril 1964 sisse astus, oli Poola julgeolekuteenistus juba algatanud operatsiooni Samek, et tal pidevalt silma peal hoida.

Võib-olla olid inglased arvanud, et Ian Flemingi fiktsionaalne kangelane, kes raamatukaante vahele ilmus 11 aastat tagasi ja filmilinale jõudis alles paari aasta eest, on Poolas veel tundmatu ega sunni häirekella lööma. Eriti kui ta ei ole vallaline šotlane nagu raamatu-Bond, vaid pärit Devoni maakonnast ja juba kaua aega abielus. Kuid läks teisiti – saatkonna sõjaväeatašee tagasihoidlikku sekretäri-arhivaali ja tema peret (naine ja kuueaastane poeg) jälgiti pidevalt.

Poola rahvusliku mälu instituudis avastatud ja läinud nädalal avalikustatud dokumendid ütlevad, et nagu raamatu-Bond, oli ka arhivaal-Bond ülimalt huvitunud naistest ja nende võrgutamisest. Samas aga ei otsinud ta vastupidiselt Flemingi tegelasele kuigi agaralt tuttavaid kohaliku elanikkonna seast. Jälgimisettekannetes öeldi, et Bond on kontakte sõlmides ülimalt ettevaatlik. „Ta on madala profiili tegelane, kellel on kõrge profiiliga mehe nimi,“ võeti lõpuks kokku. Avastati ka, et Bondi ülesandeks oli leida ja uurida Poola armee paiknemiskohti. Kahel korral märgati teda sama aasta oktoobris ja novembris koos juba teada olnud diplomaatidest Inglise luureohvitseridega jälgimas sõjaväekasarmuid ja harjutusväljakuid Olzstyni ja Bialystoki ümbruses.

Küllap panid inglased oma jälgijaid tähele. Bond saatis pärast tagasi Varssavisse saabumist oma pere kohe Inglismaale ja lahkus ka ise kodumaale juba 1965. aasta 21. jaanuaril.  

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee