Foto: STANISLAV MOSHKOV
Ohtuleht.ee 27. september 2020 17:24
Sel sügisel tuleb Estonia laevakatastroofi aastapäev teisiti. Kuigi ka seni ei unustatud igal sügisel traagiliselt aastapäeva meenutamast, teeb aeg siiski oma töö ning järjest enam on olnud aastaid, mil pole olnud põhjust seda õnnetust põhjalikumat kajastada. Peatselt saab selgeks, kas esmaspäevast esilinastuma hakkav viieosaline dokumentaalfilm keerab Estonia huku põhjuste uurimisel värske lehekülje. 

Õhus näis olevat isegi paanika hõngu, sest pole just tavapärane, et Eesti peaminister põrutab ühe telesarja pärast erilennuga Soome ja Rootsi nõu pidama sealsete valitsusjuhtidega. Salapära lisas seegi, et arutuse all olnud teemade seas Stenbocki maja Estoniat ei maininud, asja ilmsikstulekul Jüri Ratas küll ei saanud eitada Estonia teema käsitlemist, kuid räägitu sisu jäi ikkagi saladuseks. Küsimus on iseenesest väga lihtne – miks peavad valitsusjuhid ka veerand sajandit pärast laevahukku omavahel salakõnelusi? Mida on neil rahva eest varjata?

Taolised salakõnelused ongi aga väetiseks kõige nende jaoks, keda ei rahulda Estonia huku ametliku uurimise tulemused ning kes sooviksid vastuseid ka pärast toda uurimist kerkinud paljudele küsimustele. Ja tegu pole sugugi lamemaalaste või reptiilidesse uskujatega, kui uue uurimise poolt on sõna võtnud isegi vahepeal valitsuse uurimiskomisjoni juhtinud endine riigiprokurör.

Spekulatsioonid laeva keres oleva augu kohta saaks ju kergelt maha võtta täiendavate sukeldumistega, seda enam, et tehnika areng on huku järgse 26 aastaga olnud hüppeline. Ilmselt poleks ka hukkunute omastel vastuväiteid, kui täiendav uurimine rikuks ajutiselt hauarahu, mis aga võimaldaks loota vastuseid neid painavatele küsimustele. Seni on ju hauarahu nõudnud pigem võimud, mitte aga omaksed. Pigem tekitab täiendavaid kahtlusi valitsuste kramplik klammerdumine hauarahu külge, mis nagu iseenesest välistaks teemaga edasitegelemise.

Tagatipuks pole valitsus otsekui kriminaalidele eeskujuks olles seni täitnud ka mullust kohtuotsust, mis kohustas neid 60 päeva jooksul vastama uut uurimist palunud ohvrite lähedastele. Uurimise suhtes ülimuslik hauarahumantra (mida algul taheti tsementeerida koguni vraki betoonsarkofaagi valamisega), kohtuotsuse eiramine ning valitsustevaheline saladiplomaatia on piisavalt sogane kompott, mis üksnes ärgitab vanu küsimusi ikka ja jälle esitama.