Maailm

LÄKS SÕJAKS: Armeenia kuulutas välja üldmobilisatsiooni, alla tulistati Aserbaidžaani helikopter (2)

Viljar Voog, 27. september 2020 13:08
Armeenia väed hävitasid väidetavalt Aserbaidžaani tanki.Foto: Armeenia kaitseministeerium / Reuters / Scanpix
Mägi-Karabahhis läks pühapäeva hommikul lahti sõjategevus Armeenia ja Aserbaidžaani vägede vahel. Mõlemad osapooled süüdistavad rünnakutes vastaseid.

Armeenia pealinnast Jerevanist on antud teada, et pikalt hõõgunud konfliktis lahvatas taas sõjategevus, kuna aserid pommitasid vaidlusalust piirkonda. Peaminister Nikol Pašinjan teatas riigis sõjaseisukorra kehtestamisest ja üldmobilisatsioonist.

Bakuus väidetakse samas, et just armeenlased avasid esimesena tule nende sõjaväe- ja tsiviilpositsioonide pihta. Kuna piirkonnas pole erapooletuid vaatlejaid, võib seekordse konflikti algataja jäädagi teadmata.

Mõlemad konflikti osapooled on teatanud tsiviilohvritest. Aserbaidžaani peaprokuratuur teatas, et olukorras on saanud haavata kuus tsiviilisikut. Alla on tulistatud ka vähemalt üks Aserbaidžaani armee helikopter. Armeenlased väidavad, et on hävitanud ka kolm vastaste tanki ja mitmeid droone.

Mägi-Karabahh on armeenlaste enamusega territoorium Aserbaidžaani riigi koosseisus, mis soovinud aastakümneid Armeeniaga liituda. Suurem sõjategevus toimus seal aastatel 1992-1993. 1994 sõlmisid osapooled OSCE ja Venemaa vedamisel vaherahu, mis on suuresti püsinud tänaseni. Siiski tuleb igal aastal teateid konfliktipiirkonnas hukkunutest.

Viimane suurem vahejuhtum leidis aset tänavu juulis, mil hukkus 16 inimest. Sellele järgnesid suured meeleavaldused Bakuus, kus kutsuti üles mobilatsioonile ja Mägi-Karabahhi tagasivallutamisele.

Vene välisministeerium on mõlemale osapoolele teinud üleskutse viivitamatuks relvarahuks ja läbirääkimiste alustamiseks.

Samal teemal

11.09.2019
Transnistria – patiseis Lenini kujude ja nõukogudemeelsete vanuritega kestab