Maailm

Vabariiklased edenevad Trumpi ülemkohtuvalikuga ahvikiirusel 

Viljar Voog, 27. september 2020, 10:42
USA president Donald Trump ja tema soosik vabale ülemkohtunikutoolile, Amy Coney Barrett.Foto: CARLOS BARRIA / Reuters / Scanpix
USA president Donald Trump nimetas uueks ülemkohtu kohtunikuks Amy Coney Barretti, kes on varasemalt toetanud Trumpi rangeid immigratsioonipiiranguid ja esinenud abordivastaste väljaütlemistega. USA senat hakkab Barretti kandidatuuri vaagima 12. oktoobril.

Koht USA ülemkohtus vabanes 27. septembril, mil 87aastasasena kaotas võitluse vähiga liberaal Ruth Bader Ginsburg. Kui juba varasemalt oli ülemkohtu võimutasakaal 5 : 4 vabariiklaste poole kaldu, siis Trump näeb Ginsburgi surmas võimalust tekitada aastakümneteks ülemkohtusse konservatiivsete kohtunike ülemvõim nimetades talle kibekähku noore asendaja.

Traditsiooniliselt on presidendi poolt ülemkohtuniku kandidaadi nimetamisele ja tolle senati ette jõudmisele eelnenud keskmiselt kaheksa nädalat, et rahvasaadikud saaksid end inimese ja tema vaadetega kurssi viia. Seekord teevad vabariiklased teisti, kuna kardavad, et pärast valimisi võivad nad kaotada senatis oma enamuse (praegu 53 : 47).

„See käib kiiresti. Me plaanime selle ära teha enne valimisi. Nii et see käib väga kiiresti,“ selgitas vabariiklasest senaator Lindsey Graham, et 12. oktoobri istungile järgnevad kolm-neli päeva arutelusid, enne kui senat Barretti üle hääletab.

Barrett on oma olemuselt konservatiivne katoliiklane ja tema ülemkohtusse määramises nähakse ookeani taga võimalust, et ümber pöörata 1973. aasta ülemkohtu otsus, millega seadustati üleriigiliselt abordi tegemine.

Demokraadid võivad vastukaaluks Barretti määramisele, kui valimistulemused neile senatis enamuse annavad, suurendada ülemkohtunike arvu seniselt üheksalt 11 peale. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee