Maailm

Vabariiklased lubavad Trumpi kaotuse korral õiglast võimuvahetust 

Toimetas Aare Kartau, 25. september 2020, 11:41
Donald Trump annab ilmselt siiski kaotuse korral jaanuaris võimu Joe Bidenile üle, ent tema puhul võib alati üllatusi oodata.Foto: Reuters/Scanpix
Kui USA presidendilt Donald Trumpilt kolmapäeval pressikonverentsil küsiti, kas ta nõustub rahumeelse võimu üleandmisega, ei vastanud ta otseselt küsimusele, vaid hakkas posti teel hääletamist kritiseerima. Päev hiljem asusid vabariiklased olukorda parandama ja kinnitasid, et võimaliku võimuvahetuse küsimuses probleeme ei teki.

Vabariiklaste liider senatis, Mitch McConnell, ütles, et vaatamata sellele, kes valimised võidab, tuleb tavapärane võimu üleandmine, vahendab BBC. „3. novembri presidendivalimiste võitja inaugureeritakse 20. jaanuaril,“ selgitas kõrge vabariiklane Twitteris. Ta lisas, et õiglane võimu üleandmine on toimunud iga nelja aasta tagant alates 1792. aastast.

Probleemideta võimuvahetust lubasid ka mitmed teised Trumpi toetajad, ent vabariiklaste seas tõusis ka kerget kriitikat. Senaator Mitt Romney mainis kolmapäeval, et „iga vihje, et president ei pruugi seda põhiseaduslikku nõuet täita, on mõeldamatu ja vastuvõetamatu“. Küsimuses võttis sõna ka Trumpi konkurent Biden. Tema arvates võib USA sõjavägi Trumpi Valgest Majast välja tõsta, kui selline vajadus peaks tekkima.

Samal teemal

Kolmapäeval ei andnud Trump kindlat lubadust rahumeelseks võimu üleandmiseks. Ta mainis, et „eks me näe, mis juhtub“. Kui ajakirjanik temalt võimaliku võimuvahetuse kohta aru päris, hakkas president rääkima hoopis posti teel hääletamise vigadest, mis on üks tema lemmikteemadest. „Kui me saame lahti valimissedelitest, siis tuleb väga rahumeelne... õigemini võimu üleandmist ei toimu, tuleb jätk,“ sõnas president.

Neljapäeval heitis Trump taas kahtlust valimiste rikkumatusele. Ta mainis, et pole veendunud, kas need saavad ausad olla, sest „posti teel hääletamine on üks suur pettus“. Samal päeval teatas Valge Maja pressiesindaja Kayleigh McEnany, et Trump „aktsepteerib vabade ja õiglaste valimiste tulemusi“. Ameerika Ühendriikide ajaloos on kõik valimistel kaotanud presidendid võimu suuremate intsidentideta üle andnud. Kui Trump peaks mingil põhjusel sellest keelduma, viib see riigi seninägematu probleemi ette.

USA presidendivalimisteni on 40 päeva. Üleriiklikud küsitlused annavad edu demokraat Joe Bidenile, ent ka Trumpi toetusnumbrid on pärast juuli keskel esinenud madalseisu üsna stabiilselt tõusnud. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee