Poliitika

VIDEO | Minister Kiik koroona levikust: suvi on läbi, on aeg end kokku võtta 

Johanna-Kadri Kuusk, 24. september 2020, 12:02
Sotsiaalminister Tanel KiikFoto: Erki Pärnaku
Neljapäevasel valitsuse pressikonverentsil osalevad peaminister Jüri Ratas, maaeluminister Arvo Aller, välisminister Urmas Reinsalu, rahvastikuminister Riina Solman ning sotsiaalminister Tanel Kiik. Ministrid räägivad muuhulgas ka uutest otsustest eraldada koroonaviiruse tõkestamiseks 15,27 miljonit eurot ja seada uued piirangud.

Ratas: peame koroona pärast hakkama piiranguid kehtestama

Peaminister märkis, et oleme taas olukorras, kus peame hakkama viiruse pidurdamiseks igapäevatoiminguid muutma. „Võtsime selle osas täna vastu ka mitmed otsused. Eraldasime terviseametile 15.27 miljonit eurot lisaraha. Otsustasime ka seda, et järgmisest teisipäevast tohib siseruumides toimuvatel üritustel osaleda kaks korda vähem inimesi kui seni,“ rääkis Ratas.

Ratase sõnul jätkab valitsus ka eelarve arutamisega. „Soovime, et saaksime järgmisel kolmapäeval eelarve riigikogule üle anda ja selle nimel me ka tööd teeme.“

Kiik: suvi on läbi, on aeg end kokku võtta

Minister tänas valitsust terviseametile eraldatud lisamiljonite eest. Ta märkis, et see on oluline testimahtude kasvatamiseks ja samuti ka vajadusel kiire ravi osutamiseks. „Koroonaviiruse leviku tõkestamiseks on vaja, et testimisele pääsemine oleks inimese jaoks võimalikult kiire ja lihtne. Testimise hea kättesaadavus annab täpsema pildi nakkuse levikust, võimaldab kiirelt tegutseda kontaktsete väljaselgitamisel ja haigestunutele ravi pakkumisel ning on aluseks erinevate meetmete rakendamisel. Sellel nädalal on olnud palju kohtumisi Balti ja Soome ministritega, ka terviseameti esindajatega. Me näeme, et olukord on halvenemas ja me peame astuma järgmisi samme, et viiruse levikut takistada. ma panen kõigile südamele, et peame olema ise vastutustundlikud ja ei pea ootama ära, kuniks tuleb reaalne keeld, vaid peab ise aru saama, mil meie otsused ei ole mõistlikud,“ rääkis minister. Ta lisas, et oluline roll on ka kohalikel omavalitsustel, kes otsustavad, millistel üritustel nad oma vallas toimuda lubavad. Kiik ütles, suvi on nüüd ametlikult läbi ja on aeg end kokku võtta.

Kiik märkis, et kuigi praegu on mitmes haiglas kolded, siis praegu ei ole veel Eesti tervishoiusüsteem ülekoormatud. Ta tuletas meelde, et kõik koroonaviiruse sümptomeid kogevad inimesed võtaksid ühendus oma perearstiga ja ei läheks oma murega EMOsse.

Tanel Kiik märkis, et Eestis on oldud avalike ürituste piiramisel liberaalne. „Ka tänased otsused on üpriski liberaalsed. Peame ürituste korraldajatele meelde tuletama, et me ei ole enam rahulikus suveperioodis. Peame minema järk-järgult rangemaks,“ sõnas ta.

Reinsalu: Euroopa on Valgevene toetamisel toppama jäänud

Välisminister alustas sõnavõttu Valgene teemadel ja lisas, et Eesti toetab jätkuvalt demokraatiat ja Valgevene rahvast. „See eskaleerunud vägivalla spiraal nõuab tagajärgi ja on kahetsusväärne, et Euroopas ei ole seni suudetud sanktsioonides kokku leppida. Meie oleme võtnud selge seisukoha, et ei pea Valgevene valimistulemusi legitiimseks,“ sõnas Reinsalu ja lisas, et praegu on oluline astuda Valgevene toetamises kiireid ja jõulisi samme. 

Seoses välisriikidesse reisimises ütles Reinsalu, et peab läbirääkimisi Soome ja Leedu ministritega. Tema sõnul võib oodata lähiajal muudatusi selles, kui vabalt saavad Eesti inimesed nendesse riikidesse reisida, kuna nii Soomel kui Leedul on karantiininõue inimestele, kes tulevad riigist, mille nakkuskordaja on rohkem kui 25. Eesti koroonaviiruse nakkuskordaja on neljapäevase seisuga 35,82. Selles valguses võib Reinsalu sõnul oodata, et Eesti peab Läti ja Leeduga sõlmima erikokkulepped.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee