Poliitika

FAKTIKONTROLL | Kas Martin Helme mõnitas puudega olümpiasangarit? (9)

Viljar Voog, 24. september 2020 10:41
Rahandusminister Martin Helme umbusaldamine riigikogus.Foto: Stanislav Moškov
Kolmapäevasel Martin Helme läbi kukkunud umbusaldamisel lisasid reformierakondlased EKRE juhi paturegistrisse veel ühe märke: kuulmisaparaati kasutava riigikogulase ja kahekordse sõudmise olümpiahõbeda Jüri Jaansoni mõnitamise. Siira õeluse asemel oli Helme peamine süü pigem halvaks naljaks väga vale aja valimine.

Jaanson küsis rahandusminister Helmelt, miks too ei kasutanud umbusaldusavaldusele vastates täies mahus ära talle eraldatud 20 minutit, millega oleks jõudnud argumenteeritult vastata kõigile poliitikule süüks pandud punktidele. „Te esitasite selle asemel hoopis väga lühikese... subjektiivsete hinnangutega ja selliste vasturünnakutega, nii et ma ei saanudki midagi aru. Kas teie olete nende argumentidega nõus või te ei ole?“ päris reformierakondlane riigikogu stenogrammi kohaselt.

„Aitäh! Tuleb välja ikkagi, et mitte ainult ei ole kuulmisega, mõnel inimesel oli ka arusaamisega mure. Ma ei kuulnud selles etteheidete reas ei fakte ega erilist argumenteeritust,“ alustas Helme oma vastust.

Kontekstist väljarebituna tundub rahandusministri kommentaar tõesti puudega inimese mõnitamisena. Pigem on tegu aga lihtsalt väga halva ajastusega.

Vahetult enne Jaansoni küsimust pidasid riigikogu saalis kiire kahekõne Henn Põlluaas ja istungit juhatanud Helir-Valdor Seeder:

  • Seeder: „Henn Põlluaas, kas protseduuriline küsimus?“
  • Põlluaas: „Jaa, aitäh! Mitte küsimus, aga märkus. Mul paluti edastada istungi juhatajale, et kuuldavus ei olevat päris hea. Kas oleks võimalik juurde keerata heli? Aitäh!“
  • Seeder: „Aitäh! Anname selle sõnumi tehnilisele personalile edasi. Võimalusel seda tehakse. Loodetavasti arusaamisega on kõik korras, probleeme ei ole, ainult kuuldavusega. Läheme edasi. Jüri Jaanson, palun!“

Järgnes olümpiasangari küsimus ja siis Helme kommentaar kuulmise ja arusaamise kohta. Kuigi teise inimese sisse ei näe, on loogilisem, et rahandusminister tegi märkuse tehniliste probleemide kohta, mitte ei näinud neis sülle kukkunud võimalust opositsioonisaadiku alandamiseks.

Jaansoni puude võimaliku mõnitamise teema tõstatasid reformierakondlased umbusaldamise käigus kolmel korral ja Helme lükkas selle väite kolm korda tagasi.

„No nii, kui te üritate nüüd siit püsti panna lugu, et mina Jüri Jaansoni kuulmispuuet solvasin, siis te üritate jälle ühte valet püsti panna. Ei ole solvanud. Ma küll täiesti siiralt ütlen, et minu meelest ta ei ole kõige teravam pliiats, ta ei saanud aru, millest me rääkisime. Aga see ei ole kõrvakuulmisega seotud,“ ütles Helme vastuseks Taavi Rõivase sellekohasele süüdistusele.

Paarkümmend minutit hiljem lisas rahandusminister: „Mina ei teinud nalja ega solvanud Jaansoni kõrvakuulmist. See on puue, ma tean. Ma olin eelmises koosseisus temaga koos, ma tean. Aga ma arvan, et ma ei pea, ja ma arvan, et see on solvav puuetega inimeste vastu, kui me teeme neile allahindlust mingites muudes teemades, sellepärast, et neil on puue. Riigikogu liige peab poliitilisest vaidlusest aru saama, sõltumata sellest, kas tal on või ei ole puue. Ja ma võin nöökida, kui ta ei saa teemast aru, sõltumata sellest, kas tal on puue või mitte.“

Et Helme Jaansoni puudest teadis, tähendab ka seda, et ta võinuks rahvasaadiku küsimusele vastates sõnu taktitundelisemalt valida. Selle peale rahandusminister siiski ei tulnud.

Samal teemal

09.11.2020
EDETABEL: ministrid, kellele on umbusaldust avaldatud
23.09.2020
Helme umbusaldamine kukkus läbi
23.09.2020
OTSE | Rahandusministri umbusaldamise tuules: opositsiooni küsimusterahe all on Ratas, Kokk ja Lukas

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee