Poliitika

OTSE | Rahandusministri umbusaldamise tuules: opositsiooni küsimusterahe all on Ratas, Kokk ja Lukas (1)

Johanna-Kadri Kuusk, 23. september 2020 12:03
Riigikogu infotundFoto: Stanislav Moškov
Riigikogu liikmete küsimustele vastavad infotunnis peaminister Jüri Ratas, keskkonnaminister Rene Kokk ning kultuuriminister Tõnis Lukas. Vahetult enne infotundi avaldas opositsioon rahandusminister Martin Helmele umbusaldust.

“Avaldame täna Riigikogus rahandusminister Martin Helmele umbusaldust. Meie rahandusmeeskond on terve suve uurinud Martin Helme sõlmitud lepingut USA advokaadibürooga. Tänaseks on päevselge, et seda sõlmides ei ole rahandusminister käitunud korrektselt ja Eesti huve silmas pidades. Tänane Ekspress kirjutab, et leping on sisuliselt kätte mängitud ühele konkreetsele büroole, keda Eesti ametnikud valida ei soovitanud. Martin Helme on terve uurimise aja selle lepingu kohta vassinud ja valetanud ning püüdnud parlamenti uurimises takistada.

Ent sellega rahandusministri eksimuste nimekiri ei lõppe. Martin Helme on tunginud Eesti kaitsepoliitikasse, teinud ettepaneku ainsa valdkonnana kärpida kaitsekulusid ning soovitanud sõlmida hankelepinguid juba valmis vaadatud firmadega. Martin Helme on järjepidevalt solvanud ja halvustanud erinevaid ühiskonnagruppe ja keeldunud vastamast ajakirjanike küsimustele. Kõigil neil põhjustel leiame, et meil pole mingit põhjust Martin Helmet oma ametis usaldada. Täna kell 12 küsime Riigikogu infotunnis peaministri arvamust ja kell 14. algaval istungil anname umbusaldusavalduse sisse.”

Reformierakonna algatatud umbusaldamise andis riigikogu juhatusele üle Andres Sutt.

 

Kas põllumehed on kannatajad?

Jüri Ratas vastas infotunnis küsimustele põhiseaduse, põllumajanduses valitsuse poolt tekitatud kahjude, advokaadibürooga Freeh Sporkin & Sullivan sõlmitud lepingu, riigikaitse, metsamajanduse arengukava, rahandusministri tegevuse ning erivajadustega laste integreeritud teenuste kohta koolides. Samuti vastab peaminister küsimustele riigijuhtimise, valitsemise, reisipiirangute, riigis valitseva olukorra, piirangute kehtestamise ning Venemaa huvide kaitsmise kohta.

Rene Kokk vastas küsimusele metsanduse kohta.

Pikemat arutamist sai põllumeeste ja maasikakasvatajate kantud kahjud.

Riigikogulane Urmas Kruuse tõi peaministrile esitatud küsimuses välja, et praeguseks on täide läinud see, mida põllumehed kevadel ennustasid ehk kriisi ja välistööjõu piiramise pärast on toimunud suured kaotused. Ta uuris Rataselt, mida too sellest arvab. 

„Jah, ma olen nõus, et kolmandatest riikidest tööjõu saamine oli küsimus, mis ei saanud kohe vastust. Aga ei ole õige suhtumine, et me ei teinud mitte midagi. Seis on järgmine, et Eesti aiandusliit pöördus suvel maaeluministeeriumi poole, et saada kompensatisooni. Ministeerium on korduvalt kohtunud erinevate maaelu organisatsioonide esindajatega, et sellel teemal rääkida ja hinnata kahjude suurust,“ vastas Ratas ja lisas kui maaeluminister saab kindlad andmed ja tuleb valitsusse kindlate ettepanekutega, siis tema selle vastu ei ole.

Kruuse seisukohale sekundeeris Jürgen Ligi, kelle sõnul on paljud põllumehed talle kaebavad, et neile saadeti keset kriisi kaela terviseamet, maksuamet, politsei- ja piirivalveamet ning nad tunnevad seda poliitilise kiusamisena. „Kas te südames ei leia, et olete peaministrina selles küsimuses äpardunud? Teie ministrid ajavad oma asja ja tegelevad poliitilise kiusuga.“

Ratas vastas, et maasikakasvatajate kaitseks sai ajutise lahendusena otsustatud, et välistööjõud saab Eestis töötada juuli lõpuni. „See süüdistus, et üks või teine minister on saatnud teatud ametkonnad kõige kiiremal ajal kontrolli tegema...noh selleks peaks täpsemalt siis rääkima, et mis kontrollid ja mis ametkonnad täpsemalt kuskil käisid. Ametkondade töö on Eesti elu kontrollida ja ma usun, et nad teevad seda väga professionaalselt,“ vastas Ratas Ligi küsimusele.