Maailm

Putin telefonikõnes Macronile: võimalik, et Navalnõi mürgitas end ise ja seotud võis olla ka Läti 

Toimetas Aare Kartau, Greete Kõrvits, 23. september 2020, 09:20
Macron ja Putin arutasid telefonitsi Navalnõi mürgitamist. Foto juunikuisest videovestlusest.Foto: SIPA/Scanpix
Vene riigipea Vladimir Putin vihjas Prantsuse presidendile Emmanuel Macronile, et opositsioonipoliitik Aleksei Navalnõi võis Novitšoki rühma mürki teadmata põhjusel endale ise manustada ja asjaga võib olla seotud ka Läti, vahendab Ukraine Today. Navalnõi ise naeris sellise jutu välja, lõõpides, et ju siis tema „plaan“ ebaõnnestus ja ta lebas 18 päeva asjatult koomas nagu mingi viimane lollakas.

Eelmise nädala alguses Vene presidendiga telefonitsi vestelnud Macron teadaolevalt taunis Putini väidet, nagu oleks Navalnõi end ise mürgitanud. Prantsusmaa initsiatiivil tehtud telefonikõne käigus mainis Macron Putinile, et ka Prantsuse laborid avastasid Navalnõi proovidest Novitšoki perekonda kuuluva mürgi jälgi.

Samal teemal

Putin ütles Prantsusmaa ametivennale, et Navalnõi on „lihtsalt tülinorija internetis“. Vene riigipea sõnul on opositsioonipoliitiku loodud korruptsioonivastane fond parlamendiliikmete ja riigiametnike vastu väljapressimisega tegelenud. 

Vene president soovitas uurida ka versiooni, mille kohaselt on Navalnõiga juhtunu seotud Lätiga, kus elab üks Novitšoki arendajatest. Putin mainis ka seda, et Novitšoki mürkide nimekiri on eelnevalt arvatust lihtsam. Le Monde teatel lükkas Macron Putini Lätiga seonduva väite vestluse käigus tagasi.

Navalnõi ise naeris mõtte enese mürgitamisest välja, kirjutades sarkastiliselt: „Korralik teooria. Usun, et see väärib kõige hoolikamat tähelepanu. Kokkasin köögis Novitšokki. Võtsin lennukis plaskust lonksu. Siis kukkusin koomasse.“ Ta irvitas, et küllap oli tema lõppeesmärk siis Siberis surragi, kus tema surma põhjuseks oleks saanud kirja panna: „Eks oligi juba kaua elatud.“

„Aga näe, Putin kavaldas mind üle. Teda juba ei haneks ei tõmba,“ kirjutas Navalnõi. „Seega lamasin 18 päeva koomas nagu lollpea ja ei saanudki, mida tahtsin. Provokatsioon kukkus läbi!“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee