Poliitika

Isamaa tellis uuringu veendumaks, et nad on ikka konservatiivsed (6)

Toimetas Kadri Kuulpak, 22. september 2020 19:25
Isamaa erakonna suurkogu.Foto: Stanislav Moshkov
Isamaa peasekretär Priit Sibul tutvustas e-kirjas parteikaaslastele Isamaas läbi viidud küsitlust, milles uuriti erakonna liikmete maailmavaadet. Ennast peab konservatiivseks 53% ja erakonda 55% Isamaa liikmetest.

„Suvel erakonna liikmeühenduse Parempoolsed nimel kõnelenud väitsid end esindavat erakonna liikmete vaikivat enamust,“ põhjendas Sibul, mis ajendas uurima, mida erakonna liikmed tegelikult arvavad ja milliseid seisukohti omavad.

Samal teemal

Meeldetuletus: Isamaa erakonna enam kui 100 liiget lõid sel suvel olemasoleva parteisüsteemi sisse enda liikumise Parempoolsed. Tegu pole erakonna lõhestamisega, vaid pigem meeldetuletusega praegusele parteiladvikule, et ligi 8000 Isamaa liikme seas on ka neist teisiti mõtlejaid.

Esmalt paluti Isamaa liikmetel vastata küsimusele: „Kas Teie arvates tuleks põhiseadust täiendada nii, et abielu sõnastataks kui ainult ühe naise ja ühe mehe vaheline liit?“ 60% vastas küsimusele „Jah“, 31% „Ei” ning 9% „Ei oska öelda”. See eesmärk oli kirjas 5. mail 2018 Isamaa volikogul vastu võetud maailmavaate põhialustes.

Järgnevalt paluti liikmetel määratleda iseennast ja Isamaad liberaalne-konservatiivne ning vasak parem skaalal. Kokku esitati 4 küsimust skaalal 1-10. Ennast peab konservatiivseks 53% ja erakonda 55% Isamaa liikmetest ning ennast peab liberaalseks 13% ja erakonda 8% küsitlusele vastanud liikmetest.  Parempoolseks peab end 67% ja erakonda 61% ning vasakpoolseks peab end 5% ja erakonda 8%.

„See on meie erakonna liikmete kiretu hinnang oma ja erakonna positsioonist. Erakonna nimel kõneledes ning seisukohti kujundades teevad poliitikud targasti kui lähtuvad sellest hinnangust,“ kommenteeris uuringutulemust Sibul. 

„Poliitikas räägitakse vahel liberalismist ja konservatismist. Kuhu Te asetaksite ennast skaalal 0-10, kus 0 tähistab liberalismi ja 10 konservatismi?” Antud küsimuses paigutas 13% vastajatest end skaala liberaalsele poolele (skaalapunktid 1-4), 28% tsentrisse (skaalapunkt 5), 53% konservatiivsele poolele (skaalapunktid 6-10) ning 5% vastas „Ei oska öelda”

„Kuhu Te asetaksite praeguse erakonna Isamaa skaalal 0-10, kus 0 tähistab liberalismi ja 10 konservatismi?” Antud küsimuses paigutas 8% vastajatest Isamaa skaala liberaalsele poolele, 25% tsentrisse, 55% konservatiivsele poolele ning 12,5% vastas „Ei oska öelda”.

„Poliitikas räägitakse vahel vasak- ja parempoolsusest. Kuhu Te asetaksite ennast skaalal 0-10, kus 0 tähistab vasakpoolsust ja 10 parempoolsust?” Antud küsimuses paigutas 5% vastajatest end skaala vasakule poolele (skaalapunktid 1-4), 21% tsentrisse (skaalapunkt 5), 67% paremale poolele (skaalapunktid 6-10) ning 5% vastas „Ei oska öelda”.

„Kuhu Te asetaksite praeguse erakonna Isamaa skaalal 0-10, kus 0 tähistab vasakpoolsust ja 10 parempoolsust?” Antud küsimuses paigutas 8% vastajatest Isamaa skaala vasakule poolele, 19% tsentrisse, 61% paremale poolele ning 12% vastas „Ei oska öelda”.

Sibul järeldas, et nii abielu küsimuses kui ka poliitilises spektris esindab tänane Isamaa oma liikmete enamust. 

Uuringufirma Norstat teostas telefoniküsitluse 02.09-16.09 ning sellele vastas 1000 19-93-aastast Isamaa liiget. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee