Maailm

Euroopa kõrgeim vaateratas jõuab varsti Eestisse 

Toimetas Viljar Voog, 22. september 2020 14:55
Selline peaks „Moskva päike“ lõpuks välja nägema.Foto: Moskva linnavalitsus
Tulevane Euroopa kõrgeim vaateratas alustas oma pikka teekonda Vietnamist Eestisse. Kauaks see Maarjamaale siiski ei jää: kokku monteeritakse kuradiratas lõpuks Moskvas.

Eelmise sajandi lõpus, 1999. aastal, kerkis Venemaa pealinnas vaateratas Moskva-850 – tähistamaks linna rajamise vastavat aastapäeva. 2016 lammutati ohtlikuks muutunud turismiatraktsioon aga maha. Kuna loodus tühja kohta ei salli, peaks peagi samasse (tegelikult natukene eemale, sest vanale krundile ehitamine oleks ohtlik maa-alusele metrooliinile) kerkima uus ilmaratas, mis nagu oma eelkäijagi on püstitamise hetkel Euroopa suurim.

140 meetrit kõrge „Moskva päike“ sündis Vietnami seppade valvsa pilgu all. Selle transport Moskvasse on aga parajalt keeruline protsess: selle asemel, et vedada konstruktsioon läbi Venemaa kaug-ida otse pealinna, pandi vaaterata osad Vietnamis laeva peale. Moskva linnavalitsuse pressiteate kohaselt jõuavad jupid 50 päeva pärast Tallinna (ilmselt Muuga) sadamasse, kust jätkub transport mööda maa(n)teed Venemaale.

„Moskva päike“ peaks olema kaks korda võimsam kui eelmine vaateratas – 140 meetrit kõrgust vana 73 meetri asemel. Reisijakapsleid on uuel rattal kusjuures vähem, 30 versus 40, kuid kui varasem atraktsioon tegi tiiru ära kõigest seitsme minutiga, siis uuest saab Moskva vaadet imetleda suisa 18 minuti ja 40 sekundi jagu.

Euroopa kõrgeim vaateratas peaks Moskvas avatama 2021. aasta esimesel poolaastal.