Maailm

Valge Maja plaanib piirata „anarhistlike“ USA linnade riiklikku rahastamist 

Toimetas Aare Kartau, 22. september 2020, 10:59
New Yorgile võib riikliku rahastamise kaotamine pandeemia taustal rängalt mõjuda.Foto: EPA/Scanpix
President Donald Trumpi administratsioon nimetas kolm linna, mis võivad kaotada meeleavalduste tõttu föderaalse rahastuse. Nendeks on New York, Portland ja Seattle, teatab BBC.

Valge Maja lisas New Yorki, Portlandi ja Seattle'it „anarhistlike linnade“ nimekirja, mis pole suutnud Trumpi ametnike sõnul meeleavaldustega kaasnevat kuritegevust peatada. Valge Maja käik järgnes Trumpi kuu alguses tehtud ähvardusele, milles ta tahtis „probleemsete“ linnade riikliku rahastuse peatada. Kõnealuste linnade meerid lubasid sellise käigu kohtusse kaevata, nimetades seda Trumpi poliitiliseks trikiks. Linnapeade arvates on otsus täielikult poliitilist laadi ja vastuolus põhiseadusega.

Samal teemal

USA justiitsministeerium avaldas esmaspäeval andmed linnades esineva kuritegevuse ja politsei reageerimise kohta. „Me ei saa lubada föderaalsete maksudollarite raiskamist, kui kaalul on kodanike turvalisus,“ selgitas justiitsminister William Barr. Ta kutsus New Yorki, Portlandi ja Seattle'it üles muutma kurssi ja alustama tõsiselt oma elanike kaitsmist. 

Justiitsministeeriumi avalduses märgiti, et kolm linna tõsteti esile, kuna need vastavad peamistele asjassepuutuvatele kriteeriumitele. Näiteks keelatakse politseijõududel korra taastamiseks sekkuda, püütakse politsei võimu või rahastust vähendada, või keeldutakse föderaalse õiguskaitseabi vastuvõtmisest. 

Veel jääb siiski selgusetuks, millisel määral riiklikku rahastust linnadest kärbitakse. Kohaliku meediakanali CNBC teatel moodustavad Trumpi memos sihtmärgiks sattunud vahendid suure osa New Yorgi aastaeelarvest, millele koroonapandeemia on niigi põntsu pannud. 

Vägivaldsete kuritegude arv on alates 1990ndatest USA linnades üldiselt vähenenud, ent viimase aasta jooksul on see mitmes linnas järsult tõusnud. Üheks neist on New York, kus on tulistamiste ja mõrvade arv hüppeliselt kerkinud. Üheks põhjuseks peatakse pandeemiat, kuna noorteprogrammid ja muud ühiskondlikud organisatsioonid on oma tegevuse ootele pannud. Samuti ei saa eitada suvel puhkenud meeleavalduste mõju.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee