Ren Zhiqiangile määrati pika vanglakaristuse kõrval ka kopsakas trahv.Foto: EPA/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 22. september 2020 09:37
Hiina võimud mõistsid endisele mõjukale kinnisvarajuhile ja president Xi Jinpingi kriitikule Ren Zhiqiangile korruptsiooni eest 18aastase vanglakaristuse. Inimõiguslased usuvad, et võimud soovisid teda lihtsalt valitsusevastase kriitika eest vaigistada.

Kohtuotsuses öeldi, et riigile kuuluva kinnisvarakontserni Huayan endine esimees Ren Zhiqiang tunnistas oma kuriteod vabatahtlikult ja tõetruult üles ning ei kaeba otsust edasi. Talle määrati 18aastase vanglakaristuse kõrval 4,2 miljoni jüaani [526 000 eurot] suurune trahv, teatab The Guardian.

Hiina kommunistliku partei mõjukas kriitik Ren avaldas veebruaris essee, mis oli vastuseks Xi Jinpingi veidi varem peetud avalikule kõnele. Ren vihjas oma kirjatükis üsna otseselt sellele, et president Xi Jinping käitus koroonaviiruse käsitlemisel „paljaks riisutud klounina“. „See epideemia näitab reaalsust, et partei ja valitsuse ametnikud kaitsevad omi huve ja monarh kaitseb vaid tuumiku staatust ja huve,“ kirjutas 69aastane Ren.

Juba märtsis kadus Ren avalikkuse eest. Tema sõbrad ütlesid, et neil ei õnnestunud temaga ühendust saada ja olukord on „äärmiselt ärev“. Aprillis hakkasid võimud Reni ametlikult „korra ja seaduse tõsiste rikkumiste“ tõttu uurima. Inimõiguslased süüdistavad president Xid ja kommunistlikku parteid ebaõiglaste korruptsioonisüüdistuste esitamises eesmärgil dissidenti vaigistada.

See pole aga esimene kord, kui Ren aega trellide taga veedab. 2016. aastal määras kohus talle valitsuse poliitika kritiseerimise eest aastase tingimisi karistuse. Samuti suleti tema sotsiaalmeediakontod, millel oli kümneid miljoneid jälgijaid.

Peking on muutnud kodanikuühiskonna vastu võitlemist tõhusamaks alates Xi võimuletulekust 2012. aastal. Riigis on selle aja jooksul karmistatud sõnavabaduse piiranguid ja kinni peetud sadu aktiviste.