Maailm

Saksamaa välisminister heitleb mineviku varjudega 

Aadu Hiietamm , 16. jaanuar 2001 00:00
MÕTLIK: Saksamaa välisministril Joschka Fischeril tuleb anda selgitusi oma noorpõlvetegude kohta. Sakslasi šokeerisid selle aasta algul avaldatud fotod, mis näitasid tänast välisministrit Joschka Fischerit (väiksel pildil paremal) ligi 28 aastat tagasi politseinikku ründamas. Foto: Aadu Hiietamm
Täna tuleb Saksamaa välisministril Joschka Fischeril anda kohtus tunnistusi terrorist Hans-Joachim Kleini üle peetaval protsessil.

Joschka Fischeri (52) tänast etteastet Maini-äärse Frankfurdi kohtus peab Saksa ajakirjandus üheks raskemaks tema senises elus. Tunnistusi tuleb tal anda terrorist Hans-Joachim Kleini üle peetaval protsessil.

Klein oli 1975. aastal Viinis toimunud OPECi (selle lühendi taha on organiseerunud naftat tootvad riigid) konverentsil korraldatud atentaadi korraldajaid. Tookord hukkus kolm inimest. Klein on korduvalt nimetanud Fischerit oma vanaks sõbraks.

Roheliste partei üks juhtfiguure Joschka Fischer kuulub välisministri ja asekantslerina Gerhard Schröderi punarohelisse valitsusse alates selle moodustamisest 1998. aasta oktoobris. Kiiresti tõusis ta va-litsuse menukaimaks ministriks ja on populaarsuse säi-litanud tänaseni.

Tümitas noorpõlves politseinikku

Nii avaldasid ajakiri Stern ja ajaleht Bild uue aasta esimesel nädalal viiest mustvalgest fotost koosneva seeria, mis näitab musta kiivrit kandvat Joschka Fischerit tänavameeleavaldusel politseinikku peksmas. 1973. aastast pärit fotod tõi avalikkuse ette vang-las enesetapu teinud tuntud naisterroristi Ulrike Meinhofi tütar Bettina Röhl (38). Fischeril ei jäänud fotosid nähes muud üle, kui toimunu omaks võtta. Läinud teisipäeval helistas ta oma ohvrile, nüüd 48aastasele Rainer Marxile ja palus vabandust.

Joschka Fischer kuulus tollase vahejuhtumi ajal vasakradikaalsesse rühmitusse Revolutionärer Kampf (Revolutsiooniline Võitlus). Muu hulgas hõivas rühmitus Maini-äärses Frankfurdis tühjana seisvaid maju. Kokkupõrge politseiga, mille kohta nüüd avaldati Fischerit kompromiteerivad fotod, toimus pärast seda, kui politsei üritas hõivatud maju tühjendada.

Fischer on alati oma mineviku kohta öelnud, et relvi pole ta kunagi kätte võtnud. Bettina Röhl püüdis pärast fotoseeria avalikkuse ette toomist näidata, et välisminister valetab.

Röhl lubas tõestada, et just Joschka Fischer heitis 1976. aastal Frankfurdis toimunud meeleavaldusel süütepudeli politseiauto pihta. Tekkinud tulekahjus sai tol ajal 23aastane politseinik Jürgen Weber sedavõrd raskeid põletushaavu, et pääses napilt surmasuust.

Fischerile tuli selle süüdistuse tagasi tõrjumisel läinud nädalavahetusel appi Manfred S. (53), kes väitis, et Weberi politseiautosse visanud süütepudeli üks naine, kes praegu elab Brasiilias.

Terrorist Carlos süüdistab

Pühapäeval tuli uue pommuudisega välja Briti nädalaleht The Sunday Times. Nimelt intervjueeris nädalaleht Pariisi vanglas terroristi Ilich Ramirez Sanchezt (51), keda teatakse hüüdnimega Carlos.

Carlos väitis intervjuus, et tema rühmitus hoidis 1974. aastal selles majas, kus Joschka Fischer ja tema sõber Daniel Cohn-Bendit (praegu esindab Europarlamendis Prantsusmaa rohelisi) Frankfurdis elasid, suuremas koguses relvi. Carlos lisas, et hirmu tundnud Fischeri palvel viis ta relvad sealt ära.

Fischer eitab

Joschka Fischeri pressiesindaja Andreas Michaelis ütles Carlose avalduse kohta ajalehele Bild: “Carlos esines selle etteheitega juba tema üle peetud kohtuprotsessil. Välisminister on korduvalt täie selgusega kinnitanud, et tal pole oma minevikus relvadega pistmist olnud. Te peaks hoopis küsima, kes on Carlos ja miks tuleb ta selle avaldusega välja just praegu?”

Venezuelast pärit Carlos oli aastaid enim otsitud terrorist maailmas. Ta koolitati tapjaks Lähis-Idas. Tema hinge peal on viis inimelu nõudnud rünnak 1982. aastal Pariisi-Toulouse’i kiirrongis, samuti viis inimelu nõudnud rünnak Saint Charlesi raudteejaamas 1983. aastal. Tasub teada, et Carlos oli koos Hans Joachim Kleiniga, kelle üle peetaval protsessil Fischer täna tunnistusi annab, vastutav 1975. aastal Viinis OPECi kon-verentsil korraldatud atentaadis. Kui Klein nimetab Fischerit oma sõbraks, siis ei ole välistatud, et Fischer tundis omal ajal ka Carlost...

Schröder kaitseb

Välisminister Joschka Fischeri pea kohale kogunevaid pilvi püüdis hajutada liidukantsler Gerhard Schröder. Pühapäeva õhtul ütles ta televisiooni vahendusel, et Fischer teeb valitsuses väga head tööd. Schröderi sõnul on Fischer saatnud noorpõlves korda tegusid, mida ei saa heaks kiita, kuid ta on kõike selgitanud ja ka vabandanud.

Opositsioon nõuab muidugi Fischeri tagasiastumist. Saksa rahvas on seni teist meelt. Avaliku arvamuse küsitluse tulemuste põhjal andestab talle noorusrumalused koguni 82% sakslastest.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee