Maailm

MIS NÜÜD HAKKAS? Küpros blokeerib sanktsioone Valgevene võimuritele 

Toimetas Greete Kõrvits, 21. september 2020 15:47
„Lõpetage terror Valgevenes!” Meeleavaldajad europarlamendi hoone ees Brüsselis.Foto: EPA/Scanpix
Euroopa Liit on Valgevene küsimuses pealtnäha sirgeselgne: vägivald rahumeelsete protestijate suhtes on vastuvõetamatu, ulatuslike rikkumistega valimisi ei saa kehtivateks pidada. Tilgaks tõrvaks osutus aga tilluke Küpros, kes ei kavatsegi järele anda. Valgevenest olulisem on talle vaenujalg Türgiga, keda Nikosia tahaks samuti sanktsioonidega karistada.

Kui euroliit keeldub sanktsioonidest Vahemerel toimuvate Türgi nafta- ja gaasipuurimiste asjus, ei kavatse Küpros toetada ka sanktsioone Valgevene võimuladviku suhtes. Need kaks probleemi pole küll omavahel kuidagi seotud, kuid saareriik loodab nad enda kasuks omavahel kokku pookida. Küprose president Nicos Anastasiades lubas küll juba augustis, et toetab teatud Valgevene riigitegelaste varade külmutamist ning viisakeeldusid, ent nüüd kasutab riik ajutist vetostamist.

Samal teemal

Väljaanne EUObserver vahendab, et euroala riikidele pole päris lõpuni selgitatud, mida Anastasiades neilt täpsemalt soovib, kuid mõned neist on näinud Küprose koostatud nimekirja türklastest, keda soovivad lisada ELi musta nimekirja. Küprosel on Türgiga muidugi vanad kanad kitkuda, ent praegu ärritab saareriiki just eelmainitud maavarade otsimine Vahemere vaidlusalustel vetel, mida Küpros enda territooriumiks peab. Türgi olevat tunginud ka Kreeka merevaldustesse, mille peale naaber oma mereväe kohale saatis. Deutsche Welle toob esile ka Küprose küllaltki head suhted Kremliga, kes mõistagi toetab Aljaksandr Lukašenkat.

Üks anonüümne euroametnik kurtis, et vaatamata Küprose jutule ei huvita neid Valgevene küsimus karvavõrdki ning nad ei suvatse sanktsioone tutvustavaid pabereid isegi läbi lugeda. Tõenäosus, et Nikosia saab, mida tahab, pole teise allika hinnangul just suur.

Eesti välisministeerium tunnistab, et pinged Ida-Vahemeres tekitavad meilegi muret. Eesti toetab püüdlusi maandada olukorda läbirääkimiste teel. EL on Valgevene sanktsioonide kasuks juba ära otsustanud, nüüd on vaja need kiirelt kehtestada – see on ministeeriumi sõnul ELi usaldusväärsuse küsimus.

Foto: Välisministeerium

Välisminister Reinsalu kohtus möödunud nädalal ka Valgevene opositsioonimeelsete poliitikute Valerõi ja Veranika Tsapkalaga (pildil). Valerõi Tsapkala üritas suvel samuti Aljaksandr Lukašenka vastu Valgevene presidendiks kandideerida, kuid võimud ei lubanud tal ennast kandidaadiks registreerida. Tsapkala põgenes riigist. Reinsalu rõhutas, et vajalik on dialoog Valgevene ametivõimude ja rahva vahel, mis viiks uute ja ausate valimisteni. Välisminister tegi rida ettepanekuid kodanikuühiskonna toetamiseks Valgevenes. Ta kinnitas, et Eesti tõstatas Valgevene küsimuse nii reedel toimunud Inimõiguste Nõukogu kohtumisel kui ka esmaspäeval Euroopa Liidu välisministrite kohtumisel. Paraku ei jõudnud ministrid Küprose vastuseisu tõttu ka nüüd üksmeelele, seda vaatamata presidendikandidaadist dissidendi Svjatlana Tsihhanovskaja kirglikule sõnavõtule.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee