Rahandusminister Martin HelmeFoto: Teet Malsroos
Ohtuleht.ee 20. september 2020 17:55
Rahandusminister ja EKRE esimees Martin Helme ütles Tre raadio saates „Räägime asjast”, et tema silmis on viimase nädala jooksul tekkinud väga-väga tõsine küsimärk kaitseväe juhataja pädevuses.

„Ma olen täiesti nõus, et spetsialiste tuleb kuulata. Ma ütlen kohe siia kõrvale ka, et spetsialistidel on ka omavahelised vaidlused. Ja minu silmis selle viimase nädala jooksul on tekkinud väga-väga tõsine küsimärk kaitseväe juhataja pädevuses, kes väidab täiesti rahulikult, et Eesti ei vaja oma õhutõrjet, keskmaa õhutõrjet,” rääkis Martin Helme. 

Mart Helme nõustus Martin Helmega ja lisas, et meil on üksuseid, kes kujutavad ette, et nende tegevust ei tohi kontrollida, „sest et siis kõik riigisaladused kohe paljastuvad ja neile ei tohi kuidagigi arvamust avaldada ega ka survet avaldada ega ka ettepanekuid teha, et nad peaksid mingeid asju teistmoodi tegema, kui nad siiani on teinud, või kui nemad oma peas õigeks peavad.” 

Martin Helme rääkis, kuidas riigikaitsekomisjoni istungil oli tal diskussioon kaitseväe juhataja Martin Heremiga, kus ta pidi tähelepanu juhtima, et kui  sõjaväelase ja poliitiku tahe ei kattu, ei ole tegelikult varianti, kumba pidi tehakse. 

„Kui me oleme demokraatlik riik, kus on tsiviilkontroll, siis tehakse nii, nagu poliitiline tasand otsustab. Ja ma ei taha sellega öelda, et mina otsustan, või nii nagu opositsioon süüdistab, et oi, Martin Helme jälle üksinda sõidab kõigist üle, vaid tehakse nii, nagu valitsus otsustab. Ja see on vaidlus valitsuse sees, mida me teeme või ei tee, kui palju me raha paneme või ei pane. Arvata, et eelarvepoliitika ja rahanduspoliitika ei puuduta kuidagi kaitsepoliitikat või kaitse-eelarvet ei ole adekvaatne jutt,”  teatas Helme.

Martin Helme ettepanek jätta riigikaitse rahastamine 2% peale SKPst, mis tähendaks järgmisel aastal 50 miljoni euro võrra väiksemat rahastust, tuli ilmsiks eelarve läbirääkimistel 10. septembril Äripäeva vahendusel. 

Martin Helme ütles möödunudnädalases Tre raadio saates „Räägime asjast”, et riigikaitsesse minev 2% SKT-st pole kaitsevõimele vajamineval määral mõju avaldanud ja on läinud bürokraatlikku rahmeldamisse. 

Rahandusministri avaldust kaitsekulude vähendamisest arutati ka sel nädalal esmakordselt pärast suvepuhkust kogunenud riigikaitsekomisjonis. Riigikogu riigikaitsekomisjon soovis esmaspäeval teha ühisavalduse, et kaitsekulusid ei puututa, kuid ei jõudnud kokkuleppele. 

Komisjon, mille istungil osalesid rahandusminister Martin Helme, kaitseminister Jüri Luik ja kaitseväe juhataja kindralmajor Martin Herem, tegi avalduse teisipäeval: 

„Seisame riigikaitsekomisjoniga ühiselt selle eest, et säilitada kaitsekulu vähemalt senisel plaanitud nominaalsel tasemel. Arvestades pingelist rahvusvahelist julgeolekukeskkonda ja pandeemiast tingitud kasvavat ebastabiilsust, on meil kohustus tagada Eesti riigi kaitsevõime jätkusuutlik areng.

"Kaitsekulu kärpimine toob kaasa probleeme täna ja tulevikus ning nõrgestab riigikaitset. Vajadusel tuleb kaitsevõime edasiarendamiseks teha struktuurseid muutusi ja olemasolevaid võimelünki vähendada ka laenu abil.

Kaitseinvesteeringute planeerimisel tuleb lähtuda vajadusest elavdada Eesti majandust.“

Kommentaarid  (19)

Kuningas on alasti !!! 21. september 2020 17:22
Nagu näha, soovib herem, et Eesti saaks alistatud vähem, kui kolme tunniga, vastasl korral ei oleks ta õhutõrjevõimekuse vastu! Luik on eriline tüüp, kes väidab, et valetades, nagu Eesti oleks kaitstud olukorras, kus isegi sõjaväeosad on pommitamise ees kaitsetud, on lihtsalt jabur! See on sama jabur, kui petiste jutt Anderseni muinasjutus, kus petised varastasid kuningalt riided seljast ära ja väitsid, et ainult rumalad ei näe kuninga seljas riideid, kuigi kuningas käis ihualasti ringi! See luige jutt on täpne koopia nende petiste jutust!
osak 21. september 2020 11:42
Tänases päevalehes artikkel, mille järgi maksis IAI Israel Aerospace Industries 10% "komisjonitasu" riigiga sõlmitud relvatehingult selle mudijatele - rahapesuna. Siit ka EKRE ja nendega seotute huvi suruda Eestile 300M leping IAI'ga
Eestivaenlasest "osakule" 21. september 2020 17:35
Selleks, et takistada Eesti kaitsevõime tekitamist, mis sisuliselt hetkel puudub keskmaa õhutõrjesüsteemide puudumise tõttu, oled sa saatan valmis solgiga Eesti kaitsjaid üle kallama!
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS