Maailm

Avaldatud 19. september kell 19.55, täiendatud 20. september kell 08.

OTSUSTAV AEG USAs: Trump teatab järgmine nädal uue ülemkohtu liikme kandidaadi, kindustades konservatiividele aastakümneteks kontrolli (13)

Toimetas Madleen Vapper, 20. september 2020 08:24
Ameerika Ühendriikide Ülemkohtu koosseid 2018. aastal. Ginsburg esimeses reas, paremalt teine.Foto: AP | Scanpix
President Donald Trump lubas järgmisel nädalal käia välja naissoost kandidaadi, kes asendaks reedel 87aastaselt surnud ülemkohtu kohtuniku Ruth Bader Ginsburgi.

Liberaalne ikoon ja feminist Ginsburg suri vaid kuus nädalat enne USA presidendivalimisi. President Donald Trump ütles, et soovib viivitamata uut kohtunikku, vahendab BBC. Joe Biden, Trumpi konkurent 3. novembri valimistel, ütles aga, et asendaja tuleks määrata alles pärast valimisi.

Üheksaliikmelise kohtu ideoloogiline tasakaal on otsustava tähtsusega USA seaduste kõige olulisemates küsimustes. Ginsburg, teine ülemkohtus istunud naine, suri kõhunäärmevähki oma kodus, olles ümbritsetud perekonnaga. 

2016. aastal blokeerisid senati vabariiklased demokraatliku presidendi Barack Obama valiku USA tippkohtusse. Toona põhjendas senati enamuse juht Mitch McConnell seda sammu sellega, et tegemist oli valimiste aastaga.

27 aastat ametis olnud Ginsburg oli üheksakohalises pingis üks neljast liberaalist. Tema surm tähendab seda, et kui vabariiklased suruvad oma hääle läbi, nihkuks jõudude tasakaal otsustavalt konservatiivide poole.

Trump, kes on oma presidendiajal juba kaks ülemkohtu kohtunikku valinud, on täiesti teadlik, et tema kandidaadi kohtusse saamine annaks konservatiividele kontrolli oluliste otsuste üle järgmisteks aastakümneteks. Kohtunikud võivad ametis olla kogu elu, välja arvatud juhul, kui nad otsustavad pensionile jääda.

Ginsburg oli oma tunded surmaeelsetel päevadel selgeks teinud: "Minu kõige tulisem soov on, et mind ei asendataks enne, kui uus president on ametisse seatud."

Samal teemal

19.08.2020
Suri USA ülemkohtu kohtunik Ruth Ginsburg