Maailm

VALGEVENE KRIIS: ÜRO eriraportöör hoiatas Euroopat uue raudse eesriide eest 

Toimetas Aare Kartau, 18. september 2020 14:52
Valgevene protestija ja märulipolitsei.Foto: TASS/Scanpix
Valgevenes inimõiguste olukorda jälgiv ÜRO esindaja hoiatas reedel Genfis toimunud kõnelustel liikmesriike, et Valgevene kriisi taustal võib Euroopa kohale taas laskuda raudne eesriie, nagu juhtus külma sõja ajal.

Kogu päeva kestvad kõnelused kutsus kokku Euroopa Liidu nimel Saksamaa. ÜRO inimõiguste nõukogu kaalub ELi eelnõud, milles kutsutakse üles ÜRO inimõiguste juhti Michelle Bacheleti Valgevene kriisi jälgima ja aasta lõpuks selle kohta aru andma. Teatavasti peetakse Valgevenes toimunud  presidendivalimisi Aljaksandr Lukašenka suureks pettuseks. Valgevene suursaadik ÜRO Genfi peakorteris eitas seda ja ütles, et organisatsiooni sekkumine riigi valimistesse pole vastuvõetav, teatab Reuters

Samal teemal

„Ärgem lubame järjekordsel raudsel eesriidel Euroopale laskuda,“ sõnas Valgevenes inimõiguste olukorda jälgiv ÜRO eriraportöör Anaïs Marin. Tema sõnul on Valgevene olukord katastroofiline. Marin tõdes, et enam kui 10 000 inimest on „kuritarvitatavalt vahistatud“ ja teateid on rohkem kui 500 piinamisjuhtumist ja 1000 peksmisest. Ta kutsus ametivõime vabastama inimesi, kes võeti vahi alla poliitiliselt motiveeritud süüdistuste alusel. Marini kõne katkestati mitu korda teiste ÜRO liikmesriikide delegatsioonide poolt, kelle seas olid ka Venemaa, Valgevene, Hiina ja Venezuela esindajad.

Valgevene opositsiooniliider Svjatlana Tsihhanovskaja saatis kohtumise tarvis ÜRO-le videosõnumi, milles nõudis, et Valgevene võimud lõpetaksid protestijate vastu vägivallameetmete kasutamise ja korraldaksid vabad ja õiglased presidendivalimised.  „Ma rõhutan taas meie soovi võimudega dialoogi astuda ja koos meie riiki tabanud kriisile rahumeelset lahendust otsida,“ teatas Leedus viibiv Tsihhanovskaja. Ta lisas, et opositsioon nõuab kõigi poliitvangide viivitamatut vabastamist.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee