Lennukitoit pole just see, mida reisisellid enim taga igatsevad, ent ometi õnnestus Thai Airwaysil oma rändrestoran avada.Foto: AFP/Scanpix
Maailm
18. september 2020 15:25

LENNUD EIKUSKILE: Aasia lennufirmad pakuvad pilootide töös hoidmiseks kummalisi lahendusi

Lennufirma Qantas Airways väidab, et üks nende hiljutine lend müüdi viimse istekohani maha vaid kümne minutiga. Muljetavaldav? Küllap jah, kui võtta arvesse, et lennuk viis reisijad tagasi sinna, kust nad peale võttis.

Lennukompanii reklaamis seitsmetunnist lendu kui maalilist ja kaunist reisi, mille ajal saab aknast imetleda – tea, kas lennufirma müüs pileteid ka vahekäigu-äärsetele kohtadele – Austraaliat ja Suurt Vallrahu.

Reuters kirjutab, et selliseid n-ö reisid eikuhugile, ehk lennureisid, mille võlu (kui nii võib öelda) reisija jaoks on lihtsalt taaskogeda lendamise rõõmu ning nautida aknast paistvat kena vaadet või pardal pakutavat meelelahutust muutuvad koroonapandeema jätkudes järjest populaarsemaks. Seda eriti Aasias. Küsimus ei ole vaid reisijates, vaid ka selles, et hädas lennufirmad kuidagigi mõnegi kopika teeniksid ning et pilootide lennuload pika tööta perioodi tõttu ei aeguks. Eelkirjeldatud reis startis, tõsi küll, Sydneyst (kuhu ka naasis). Ent ega sealgi reisifirmadel kuigi kerge pole.

Madalalt Austraalia kohal lennanud Qantase lennu pardal olid müügiks 134 piletit, mis firma esindaja sõnul vaat et rekordkiirusega ära osteti. Olenevalt eelistatud lennuklassist maksis pilet kas 787 või 3787 Austraalia dollarit (485 või 2333 eurot).

Taiwani lennufirma EVA aga korraldas ühel oma Hello Kitty kiisudega kaunistatud õhumasinal möödunud kuul spetsiaalse isadepäeva erilennu (sealkandis tähistatakse seda augustis). Jaapani ANA lennuk aga tiirutas Honolulu saare kohal, pakkudes pardal viibinud reisijatele havaipärast elamust toitude ja muu säärase näol.

Thai Airways aga tuli välja hoopis omapärase ideega, serveerides täiesti maapealses pop-up ehk rändrestoranis lennukitoitu, kusjuures einestajad istusid lennukiistmetel, nagu päris! Kes on elu jooksul pidanud siinkirjutajale sarnaselt palju lendama, ei kujuta võib-olla muidugi ette, kuidas saab see kuigi meeliülendav või sügavalt tagaigatsetud kogemus olla... Ent samas, ega maitse üle ei vaielda ning piltide pealt näib, et ehk pakub Thai Airways oma lendudel kvaliteetsemat toitu kui see möks, mis vaatab vastu enamike lennufirmade toidukarbist.