Eesti uudised

Põllumehed kurdavad: müüme piima ja sealiha alla omahinna, vajame riigilt toetust! (2)

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 18. september 2020 07:30
Foto: Sven Arbet/Ekspress Meedia
Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda teatas avalikult, et Eesti riik peaks jätkama järgmisel ja ülejärgmisel aastal maksimaalselt lubatud mahus üleminekutoetuste maksmist põllumajandustootjatele.

Madalad turuhinnad on pannud põllumeeste sissetulekud löögi alla. Ilma üleminekutoetusteta toimub järgmisel aastal paljude põllumajandusettevõtete jaoks ka märkimisväärne otsetoetuste langus. Tuleval aastal langeb pisut ka ELi eelarvest tulevate otsetoetuste kogumaht.

Samal teemal

„Eesti piimatootjatele makstav kokkuostuhind on juba viiendat kuud oluliselt madalam piima tootmiseks tehtavatest kuludest, mis on tõsiseks ohuks Eesti piimandussektori jätkusuutlikkusele. Eelmised kriisid on näidanud, et piimakarja hoidmiseks on vaja teha tõsiseid jõupingutusi, vastasel juhul kaotame jäädavalt ühe osa Eesti piimakarjast,“ ütles Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse liige Vahur Tõnissoo.

Tõnissoo sõnul on toimunud ka sealihaturul oluline hinnalangus, mida on viimastel nädalatel tugevalt võimendanud sigade Aafrika katku jõudmine Saksamaale. Seakasvatajatele makstav hind on langenud tugevalt alla tootmise omahinna. „Kaotasime eelmises kriisis sealihasektoris isevarustamise võime, mistõttu on tootmise uue languse ärahoidmiseks vajalik ka seakasvatajate erakorraline toetamine,“ ütles ta.

Tõnissoo märkis, et lähiajal ei ole oodata turuolukorra paranemist ja kuigi on positiivne, et riik eraldas kevadel probleemide leevendamiseks vahendid laenude ja käenduste andmiseks, on praeguse suure hinnalanguse pärast vaja riigi sekkumist.

Põllumajanduskoda on valitsusele korduvalt meelde tuletanud vajadust maksta nii sellel kui järgmisel aastal täies mahus siseriiklikke üleminekutoetusi, millel on põllumajandustootjate sissetulekute kindlustamisele oluline mõju. Kokku on võimalik üleminekutoetusi maksta 15,3 miljonit eurot aastas. Põllumehed tõid välja, et Läti ja Leedu on sellel aastal oma põllumehi erakorraliselt toetanud piimalehmatoetusega ja sellist riigiabi on vaja ka Eestis karja säilitamiseks.

„Käesoleva aasta riigieelarves ei jätkunud kahjuks vahendeid üleminekutoetuste täies mahus maksmiseks. Eestil on lubatud sellel aastal põllumajandussektorile maksta lisaks Euroopa Liidu otsetoetustele 15,3 miljoni euro ulatuses siseriiklikke hüvitisi, kuid riigieelarvesse eraldati möödunud aasta lõpus vahendeid vaid ca 10 miljoni euro ulatuses.“

Samal teemal

12.07.2020
Põllumehed vaidlustavad kohtus ukrainlastest töötajate väljasaatmise
11.05.2020
Põllumehed: me pole küsinud sentigi raha! Miks valitsus meie murest aru ei saa?