Sisuturundus

NUTIKAD NÕUANDED: kuidas kodukontorisse lauda valida? 

Intera, 18. september 2020, 10:10
Disainiklassikat: Compact Direction laud aastast 1953, disain Jean ProuvéFoto: Florian Böhm, © Vitra
2020 on meie senise elukorralduse paljuski pea peale pööranud – kui kõigest aasta tagasi oli enamiku jaoks enesestmõistetav töötada kontoris ja õppida koolis, siis täna ei leia vast inimest, keda kaugtöö ja distantsõpe ei kõnetaks. Viirusepuhang tõi paljudesse kodudesse uue reaalsuse, kus köögilaua ümber õpitakse bioloogiat ja võõrkeelt ning samal ajal täidetakse aruandeid ja vastatakse töömeilidele.

Meist enamike kodud pole lihtsalt valmis selleks, et kogu perekond on samal ajal samas kohas ja teeb täiesti erinevaid asju. Ettevõtlikumad ehitasid juba kevadel garderoobi käepärastest vahenditest laua, et oleks koht, kus rahulikult videokõnesid teha. Ent see ei lahenda probleemi pikemas plaanis.

Edumeelsemad tööandjad andsid võimaluse büroost lisaks tehnikale ka laud ja tool koju kaasa võtta – aga kui paljudel meist on täna kodus ruumi ühe või kahe täismõõdus kontorilaua jaoks? Ja mis saab siis, kui pool töönädalat möödub kontoris, pool kodus?

Koduste õpi- ja töökohtade planeerimist alusta võimaluste ja vajaduste kaardistamisest: kuhu ja kui palju oleks võimalik töötamiseks ruumi teha, kui pikad on õppe- või tööperioodid, kas lauda ja tooli hakkab kasutama vaid üks või mitu pereliiget?

Klassikaline kontorilaud on juba aastakümneid olnud 160 x 80 sentimeetri suurune – just selle suuruse puhul ulatub keskmine täiskasvanu kogu laua ulatuses asju haarama, pealegi õnnestub sinna lisaks kuvarile ja klaviatuurile mahutada ka lauatelefon, kalender, märkmik ja päris mitu kausta. Kogemus näitab, et kodune töölaud võib olla märgatavalt väiksem, sest tehnoloogia on aja jooksul oluliselt õhulisemaks ja kompaktsemaks muutunud ning ei vaja enam nii palju ruumi. Siiski võiks ka kodune töölaud olla vähemalt meetri laiune ja 60 sentimeetrit sügav, muidu ei jää arvutiga töötades ega lugedes-kirjutades enam kätele piisavalt toetusruumi.

Alku A laua kõrgust saab jalgade otsi sisse-välja kruvides kergesti muutaFoto: © Martela

Kindlasti peaks laud olema kasutaja kasvu jaoks õigel kõrgusel – laua taga istudes on käed randmest küünarnukini toetatud, ilma et peaks selga küüru tõmbama või õlgu kõrvadeni kergitama. Martela Alku A sarja laudadel on näiteks võimalik jalgu lühemaks või pikemaks keerata. Taolised lauad sobivad eriti hästi õpilase töökohaks, kasvades koos lapsega.

Alku Sit ja Stand laud on oma nime vääriline: mootoriga tõstetava laua taga saab nii istuda kui seistaFoto: © Martela

Kui lauda kasutab mitu erineva pikkusega pereliiget, tasub kaaluda elektriliselt reguleeritava kõrgusega töölauda. Mootoriga lauda saab kergesti nupuvajutusega seada endale sobivale istumis- või seisukõrgusele. Kui töö või õppimine pikemalt kestab, on püstine asend heaks virgutavaks vahelduseks. Siinjuures tasub kindlasti silmas pidada, et laua reguleerimisulatus sobiks kasutajate kasvuga – näiteks Alku Sit and Stand laua kõrgus on seatav vahemikus 64 kuni 129 sentimeetrit, sobides nii pere noorimatele istumiseks kui kahemeetrisele täiskasvanule seisulauaks.

Tyde laua pehmed vormid peidavad nutikalt kõik tööks vajalikud juhtmedFoto: Florian Böhm, © Vitra

Lauda valides tasub kohe ka mõelda lisavarustuse peale. Väiksemat lauda ei maksa kindlasti riiulite ja sahtlitega üle koormata, ent näiteks elektrivarustuse pool on mõistlik paika panna enne laua koju toomist. Näiteks Vitra Tyde lauaplaadi all on diskreetses vildist korvis lisaks pistikutele ruumi ka laual oleva tehnika juhtmete jaoks. Peale selle saab lauaplaadi sisse süvistatud luugiga pistikutest laadida telefoni ja muid nutiseadmeid.

Vitra Toolbox pliiatsitops ja Uten. Silo seinale riputatav panipaik asendavad suurepäraselt sahtliboksiFoto: Lorenz Cugini, © Vitra

Kui esimese hooga soovitakse pisikese töölaua alla kindlasti mahutada ka sahtlikappi, siis tegelikult on mõistlik jätta rohkem liikumisruumi ning võimalusel õpi- ja tööasjad eraldi kappi mahutada. Pliiatsite ja muu pisema atribuutika hoidmisel tulevad appi kõikvõimalikud väiksemad topsid ja mahutid. Näiteks Vitra Toolbox mahutab hõlpsalt kõik vajamineva pastakast ja märkmepaberist kääride ja liimipulgani ning on tänu sangale kergesti kappi peitu tõstetav.

Free Stand muudetava kõrgusega kokkupandav arvutilaud lubab ka tugitoolis või diivanil mugavalt tööd tehaFoto: © Coalesse

Kui kodus pole kõikide pereliikmete töökohtade jaoks vabu ruutmeetreid, tulevad appi väikesed abilauad. Näiteks Coalesse Free Stand on kokkupandav reguleeritava kõrgusega laud, mis lubab diivanil ja tugitoolis istudes mugavalt tööd teha, ilma et peaks arvutit sülle võtma (pole see ju tervislik ei arvutile ega inimesele).

Soovitusi jagas ja sobivat töölauda aitab valida Intera.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee