Navalnõi puutus mürgiga kokku hoopis hotellitoas.Foto: AP/Scanpix
Toimetas Aare Kartau, Greete Kõrvits 17. september 2020 13:30
Neljapäeval teatas Aleksei Navalnõi meeskond sotsiaalmeedias, et Vene opositsioonipoliitikut ei mürgitatud lennujaamas, vaid hoopis veidi varem hotellis.

Eelnevalt levis veendumus, et opositsioonipoliitikule manustati Novitšoki närvimürkide perekonda kuuluvat toksiini Tomski lennujaamas joodud tee tassikeses, ent nii see siiski polnud. Navalnõi tiim avaldas mehe Instagrami kontol video tema hotellitoast ja kirjutasid selle kirjeldusse, et jälgi Novitšoki mürgist leiti tavalisest veepudelist, mis asus Xanderi hotelli numbritoas. Hotellis peatus koos Navalnõiga ka kogu tema videotiim. (Neljatärnihotellis maksab üks öö hetkeseisuga vähem kui 60 eurot.) Washington Post vahendab, et seltskond oli väga ettevaatlik, broneerides rohkem tube kui neil tegelikult vaja läks ning Navalnõi ise ei läinud tuppa, mis tema nimele võetud.

Navalnõi Korruptsioonitõrjefondi (FBK) liikmed, kes mehega koos 20. augustil Tomskist edasi ei lennanud, helistasid mehe haigestumisest kuuldes otsekohe tema advokaadile. Nad läksid hotellituppa, tõmbasid kummikindad kätte ning asusid kõike videolindile jäädvustama ja seal leidunud asju kokku koguma. See oli nende arvates ainus võimalik viis kuidagi abiks olla. Eriti hakkasid neile silma hotellituppa jäetud veepudelid, mida oli mitu.

Ehkki ootus midagi kasulikku leida polnud tol hetkel suur, otsustas Navalnõi tiim saata Saksamaale kõik esemed, mis võisid juhtumi uurimisele abiks olla. Neile oli üsna selge, et Venemaal ei hakata juhtumiga tegelema.

Nende arvestus osutus tõeks – ligi kuu aega pärast toimunut pole Vene võimud Navalnõi mürgitamist tõsisemalt uurima hakanud. Nad väidavad, et selle kohta puudub piisavalt tõendeid.

Kaks nädalat pärast intsidenti, kui hotellist võetud asjad olid läbi vaadatud, teatasid Saksa teadlased, et avastasid ühelt hotellitoast pärit veepudelilt närvimürgi jälgi. Nüüd on Navalnõi meeskonna sõnul üsna selge, et meest ei mürgitatud lennujaamas, vaid juba enne seda hotellis. Pudel käis nende sõnul läbi veel kolmest laborist, mis kõik kinnitasid sama. Tegemist oli tasuta pudeliveega, mida hotell kõikidele külastajatele pakub.