Marõja Kalesnikava tegeleb võimude arvates õõnestustööle õhutamisega.Foto: TASS/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 17. september 2020 10:25
Valgevene opositsioonipoliitikule Marõja Kalesnikavale esitati süüdistus riigi julgeoleku õõnestamisele õhutamises, teatab BBC.

Kolmest naisest, kes presidendivalimistel Lukašenka-vastast kampaaniat korraldasid, on Valgevenesse jäänud vaid Marõja Kalesnikava. Võimud vahistasid Kalesnikava eelmisel teisipäeval, kui ta vältis Ukraina piiril riigist väljasaatmist, rebides selle nimel puruks oma passi. 

„Öeldi, et kui ma ei lahku vabatahtlikult Valgevene Vabariigist, viiakse mind niikuinii välja – elusalt või tükkide kaupa. Samuti ähvardati mind 25 aastaks vangi panna,“ teatas Kalesnikava oma advokaadi vahendatud avalduses. 

Kolmapäeval teatas uurimiskomitee, et Kalesnikavale esitati esmaspäeval süüdistus „Valgevene riikliku julgeoleku õõnestamisele suunatud meetmetele üleskutsumises läbi meedia ja interneti“. Teadaolevalt uurimine jätkub.

Pärast valimisi Leetu pagenud teine opositsiooniliider Svjatlana Tsihhanovskaja teatas Briti meediale, et opositsioon on valmis Valgevene võimuvahetusega seoses Venemaaga rääkima. Siiski taunis ta Vladimir Putini otsust toetada Aljaksandr Lukašenkat, keda Tšihhanovskaja nimetas diktaatoriks.