Seisukoht

Seisukoht | Valgevene traagika 

Arvo Uustalu, ajakirjanik, 16. september 2020 19:13
Ukraina ülemraada hääletas eelnõu poolt, millega ka Maidani-riik annab ametlikult teada, et ei tunnista Valgevene presidendivalimiste legitiimsust. Kohal viibinud 345 saadikust andis poolthääle siiski vaid 228. Tulemus näitab, kui palju on Ukrainas praegugi neid, kes soovivad, et Valgevene jääks oma suure idanaabri mõjusfääri.

Kahjuks on hiigelmeeleavaldustele ja tuhandetele vahistamistele vaatamata ka Valgevenes venemeelseid Lukašenka toetajaid. Putini erariietes roheliste mehikeste toetuseta Batjat aga enam võimul ei oleks. Valgevenes käib hirmuõhkkonna loomine, nagu kuus aastat tagasi Kiievis. Kes võetakse kinni, kes saab peksa, kes lastakse töölt lahti, kes kardab oma agendistaatuse paljastamist, kes saab rahvuslipu kleebise eest koolis halva hinde.

Esmaspäevasel Putini ja Lukašenka kriisikohtumisel lubas suur diktaator laenata väikesele poolteist miljardit dollarit. Vladimir Vladimirovitši pressiesindaja Dmitri Peskov teatas ajakirjanikele ka, et Venemaa tõmbab oma väed Valgevene piirilt tagasi pärast seda, kui õppused on läbi. Putin ütles augusti lõpus, et vägesid ei hakata Valgevenesse sisse viima enne, kui meeleavaldajad ei hakka süütama autosid, maju ja panku ning ei ürita administratiivhooneid hõivata.

Ehk siis: hambuni relvastatud Vene vägede õppused võivad kesta ei tea kui kaua ning lisaks praegu juba põlevatele üksikutele autodele võivad nuiade ja käeraudadega töötavad Putini mehikesed vajadusel veel mõne auto põlema panna.

Oma väikese diktaatoriga saavad valgevenelased ise hakkama. Küll aga on traagika, et suure vastu sellel paljukannatanud rahval lootust pole. Lootus on sellel, et tugevnev Vene opositsioon lõpuks oma režiimi kukutab.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee