Juhtkiri

Juhtkiri | Umbusaldada või mitte? 

ohtuleht.ee, 16. september 2020 19:15
Olgugi et Reformierakonna esimehe Kaja Kallase sõnul olid rahandusminister Martin Helme umbusaldamiseks vajalikud materjalid juba nädala alguses koos, soovis opositsioon enne umbusaldusavalduse esitamist ministri ja valitsusjuhi ära kuulata kolmapäevases infotunnis.

Et rahandusminister ei saabunud erikomisjonide ette aru andma – ka infotunnis rõhutas ta, et mingeid istungeid polevat toimunudki, sest kvoorum ei tulnud kokku –, oli tegu harva esineva võimalusega küsida ministrilt neid küsimusi, millele vastamist on Helme viimasel ajal vältinud.

Paraku ei saanud infotunni kuulajad eriti palju targemaks endise FBI peadirektori Louis Freeh' advokaadibüroo, millel on tuvastatud sidemeid Vene võimudega, palkamise sisuliste  asjaolude teemal. Küll aga selles, mis puudutab koalitsioonikaaslaste suhtumist Helme avantüüri.

Kõnekas on infotunni kokku võtnud peaminister Jüri Ratase tõdemus, et Freeh'st on tehtud väga osavalt poliitiline argument ja malakas, mis viib fookuse rahapesuvastaselt võitluselt eemale. Võib vaid järeldada, et kurikuulsa advokaadibürooga sõlmitud leping jääb jõusse, ja seda erikomisjonide kriitilisest raportist hoolimata.

Võimuliidu koondumine oma ministri taha pole küll üllatav – asja teeb küllap lihtsamaks see, et lepingu puhul saab rääkida esialgu vaid võimalikest (kuid kaalukatest) riskidest Eesti riigile –, ent tähendab trööstitut väljavaadet umbusaldamist kavandavale opositsioonile. Kui paljud koalitsioonisaadikud võiksid sellega kaasa minna?

Ehk ebameeldivamgi kui järjekordse umbusalduse arvatav läbikukkumine on aga opositsiooni hiljutine kogemus, kuivõrd lihtne on võimuerakondadel saboteerida parlamentaarset kontrolli valitsuse tegevuse üle. Sest kuidas teisiti nimetada koalitsioonisaadikute ettekavatsetud ja koordineeritud puudumist erikomisjoni istungitelt? Selle eest ei lasu vastutus küll vaid ühel ministril, vaid ikka tervel võimuliidul.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee