Maailm

Sotsiaaldemokraatlik partei on jätkuvalt Soome populaarseim erakond 

Toimetas Aare Kartau, 16. september 2020, 15:45
Peaministripartei on jätkuvalt Soome populaarseim erakond. SDP juht Sanna Marin võib küsitlustulemustega ilmselt rahule jääda.Foto: EPA/Scanpix
Helsingin Sanomati kolmapäeval avaldatud uuringust selgus, et peaminister Sanna Marini juhitav Sotsiaaldemokraatlik partei (SDP) on jätkuvalt Soome populaarseim erakond. 

Küsitlusele tuginedes võib oletada, et kui Soomes toimuksid täna parlamendivalimised, võidutseksid seal sotsiaaldemokraadid 21% toetusega. Sotsidele järgnevate Põlissoomlaste toetus on 19,5% ja Koonderakonnal 17%. Populaarsuselt neljandal kohal on Roheline Liit (11,8%) ja viiendal Keskerakond (10,8%). Kokku toetab valitsusparteisid 55,5% vastanutest – see number on kuuga langenud vaid 0,8%.

Samal teemal

Augustis avaldatud küsitlustulemustega võrreldes on Põlissoomlaste toetus 0,5% võrra tõusnud ja Keskerakonnal sama palju langenud. Üldiselt näitas septembrikuine uuring eelnevaga väga sarnaseid tulemusi. Küsitluse korraldanud Kantar TNSi uuringute juht Sakari Nurmela tõdes, et väiksed kõikumised on normaalsed, ent selline stabiilsus võib olla vaid vaikus enne tormi.

Nimelt võib olukord olla oktoobris hoopis praegusest erinev, sest järgneva kuu jooksul tehakse palju suuri poliitilisi otsuseid, sealhulgas saab selgeks, millist nägu on uus riigieelarve. Koroonapandeemia taustal on eelarvekõnelused valitsusele parajaks katsumuseks. On teada, et tahetakse tõsta näiteks alkoholi- ja tubakaaktsiisi, ent palju panustatakse uues eelarves ka „rohelistele küsimustele“.

Nurmela sõnul tõusis peaministripartei toetus hüppeliselt kevadel, kui koroonapandeemiaga seotud probleemid olid esmajärgus meditsiinilist laadi. Nii sotside kui ka kogu valitsuse tegemisi on kritiseerinud opositsioonis olev Koonderakond, kelle arvates pole koalitsioon suutnud majandusküsimustes raskel ajal pädevalt käituda. Siiski pole valitsusele vastandumine Koonderakonna toetust kasvatanud.

Helsingin Sanomati küsitluses osales 2486 inimest ja nende vastused koguti ajavahemikus 17. augustist 12. septembrini.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee