Juhtkiri

Juhtkiri | Milline seksuaalkasvatus on lubatud? (1)

Ohtuleht.ee, 15. september 2020, 20:07
Foto: STANISLAV MOSHKOV
Millises vanuses, kuidas ja kas üldse anda lastele koolides ja lasteaedades seksuaalharidust – või peaks neil teemadel rääkimine jääma üksnes vanema otsustada –, on viimasel ajal korduvalt teemaks tõusnud.

Põhjuseks pole mitte üksnes mõne (konservatiivse) poliitiku rahulolematus Eestis kasutusel olevate teatud õppematerjalidega, vaid ka tõsiasi, et avalikuks on tulnud mitmed võikad laste väärkasutamise juhtumid. Lapse oskus seista vastu ebasobivale ja vägivaldsele käitumisele ongi üks peamisi põhjuseid, miks võib ühetaolist seksuaalkasvatust – lasteaiaealiste puhul nimetatakse seda ka tunde- ja turvalisuse kasvatuseks – vajalikuks pidada.

Ometi tekitab see üllas eesmärk palju vastuseisu, mis ei jookse üksnes poliitilisi eraldusjooni pidi – näiteks küsimuses, kas lasteaedades ja koolides peaks käsitlema erinevate peremudelite olemasolu –, vaid ühtset seisukohta näib raske olevat kujundada isegi haridusvaldkonna otsustajate seas.

Nii olevat haridusminister Mailis Reps Eesti naisteühenduste ümarlaua suvekoolis kohaletulnutele öelnud, et lasteaias on keelatud teha  harjutusi, mida on kirjeldatud tervise arengu instituudi välja antud raamatus „Koolieelses eas laste seksuaalkasvatus: keha, tunded ja turvalisus“, olgugi et haridusministeeriumi sõnul on pedagoogid õppematerjali valikus vabad. Me ei tea, kas minister püüdis hämamisega rahustada murelikke huvigruppe, sest seni pole ta avalikke kommentaare sel teemal andma soostunud.

Kas me kujutaks aga ette näiteks olukorda, kus maksumaksja kulul trükitakse infolehti vaktsineerimise vajalikkuse või alkoholi tarbimise kahjulikkuse kohta, ent minister keelaks ainuisikuliselt nende levitamise? Seejuures tuginedes ilmselt mitte millelegi muule kui isiklikele eelistustele, sest pole teada, et minister esitanuks õppematerjalide loojatele põhjendatud vastuargumendid palvega neid vastavalt muuta.

Spetsialistid rõhutavad, et lastega lähisuhete ja inimkeha teemal rääkimise puhul on kõige olulisem ausus ja avatus. Sama ootame ka valdkonna eest vastutavalt ministrilt, kellel on paljudes inimestes segadust ja meelehärmi tekitanud küsimuses öelda oma kaalukas sõna.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee