Juhtkiri

Juhtkiri | Koroonasügis paneb riigikogu proovile 

Ohtuleht.ee, 14. september 2020, 21:27
Tuleb tõdeda, et aastaga nagu polekski midagi muutunud, vaadates riigikogu sügisistungjärgu alguseks Toompeale kogunenud meeleavaldajaid, kes – nagu mullu septembriski – nõuavad, et erakonnad täidaksid oma lubadust teadusrahastuse tõstmisest 1%-ni SKT-st.

Kuigi rahvusliku rikkuse vähenemine on selle eesmärgi täitmise teinud tehniliselt lihtsamaks, on samas selge, et teadustegevus ja kõrgharidus, mille heast käekäigust sõltub laiemalt kogu riigi toimetulek, vajavad mitte ainult rahastuse säilimist, vaid ka lisaraha.

Kuidas jaguneb tulevase aasta riigieelarve (ja milline saab olema järgmise nelja aasta strateegia), pole paraku ainus pähkel, millega rahvasaadikuil tuleb uuel hooajal rinda pista. Sest aastaga on ometi palju juhtunud ja juhtub veel, kui uskuda prognoose meid sügisel tabavast koroonaviiruse teisest lainest.

Kuidas lahendada näiteks mure, et palgavaene ei saa sügisest kevadeni kestval haigusteperioodil endale iga nohuga töölt kojujäämist lubada? Ja kuidas hoida vee peal neid, kes ei saa parlamendi kombel kasutada kaugtööks uudseid e-lahendusi, vaid kel viirusest tingitud piirangute tõttu enam polegi tööd?

Nende eksistentsiaalsete murede kõrval paistab suisa hoomamatu, et võimuliidul ja riigikogulastel peaks veel jaguma tähelepanu näiteks küsimusele, kas kohalike omavalitsuste valimistega samal ajal peaksid valijad otsustama, kas defineerida abielu põhiseaduses naise ja mehe vahelise liiduna – teema, mida ei jätnud avaistungil kõnedes mainimata riigikogu esimees Henn Põlluaas ega ka president Kersti Kaljulaid.

Lõpuks on tegemist pelgalt maksumaksjale kalliks mineva arvamusküsitlusega, mis ei kohusta ega saagi kohustada riigikogu ja võimuliitu millekski. President pidas hoopis olulisemaks ühinenud kohalikele omavalitustele suuremate eelarvete ja iseotsustamise õiguste andmist.

Lahendust ootavad ka paljud kevadel takerdunud või teadlikult edasi lükatud teemad. Näiteks pensionireform, mille elluviimist pidurdas presidendi sekkumine, mistõttu arutab eelnõu põhiseaduslikkust nüüd riigikohus. Välja kuulutamata jäi ka välisteenistuse seadus.

Selgusetu on seegi, kuidas minnakse edasi kavatsusega likvideerida erakondade rahastamise järelevalve komisjon ja mis saab alaealistele psühhiaatrilise abi lubamisest ka ilma vanema nõusolekuta.

Saame näha, kas sügis on kevadest targem.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee