Foto: Envato Elements
Maxilla Hambakliinik 22. september 2020 11:53
„Maitse üle ei vaielda” ja “ilu on vaataja silmades” – kaks ütlust, mida on iga inimene oma elus kuulnud. Tõsi ta on, ilul on ju nii palju variatsioone ja vorme. Üks on aga kindel – terved hambad ja särav naeratus on alati ja ajatult ilus ning iga inimese maitse järgi.

Et tutvustada lühidalt hambaravi harusid, mis ainult ei ravi, vaid muudavad naeratuse ka esteetilisemaks, on Maxilla pannud kokku informatiivse artikli. Kõikidele küsimustele vastab Maxilla Hambakliiniku pikaaegne hambaarst, doktor Tiina Saar.

Millest tuleks alustada teekonda ilusa ja särava naeratuse suunas?

Lühidalt, alustada tuleks hambaarsti külastusest. Vaid puhtad ja terved hambad on ilusad ning ise pole võimalik kõike oma suus näha, veel vähem muuta. Ka hammaste õiget hooldamist tuleb õppida. Kui enda naeratus ei meeldi ja midagi justkui häiriks, siis kõige lihtsam on süüdistada selles hammaste värvi. Tegelikult võib põhjus olla hoopis näo proportsioonides; hammaste kujus, suuruses ja/või asendis; kehvades või vanades täidistes ja paljus muus.

Ilu ei saa mõõta ei millimeetrites ega värvikoodides, see on paljuski individuaalne. Parima lahenduse leidmiseks tuleb ka läheneda individuaalselt.

Kuidas ikkagi saada hambaid valgemaks?

See sõltub hammaste värvist ja värvimuutuse põhjusest (kasutatavad ravimid, suitsetamine, toitumise eripära jms). Kõige lihtsamaks põhjuseks võib olla see, et hambapinnad on mustad. Sellisel juhul aitab kliinikus tehtav hammaste puhastus ehk soodapesu ja hambakivi olemasolul hambakivi eemaldus. Selle käigus eemaldatakse hammastelt pigmenteerunud laigud, katt ja muu mustus, mille tulemusena hammaste oma värv tuleb taas nähtavale.

Soodapesu ei muuda hamba oma tooni heledamaks. Värvi on võimalik heledamaks muuta valgendusega. Seda saab teha nii kliinikus kui ka kodus. Maxilla hambakliinikus kasutatakse kohapeal Zoom-valgendust (zoom-lambi- ja Opalescence geeliga) ja võimalik on ka laboris lasta valmistada koduseks valgenduseks mõeldud kaped, kuhu sisse pannakse valgendusgeel. Mõlemal juhul tuleb eelnevalt hinnata hammaste ja igemete olukorda, teha korda ravivajavad hambad, eemaldada hambakivi, ravida igemehaigused.

Hambaproteesid (sealhulgas hambakroonid ja laminaadid), täidised ja juureravitud hambad aga sel moel ei valgendu, mistõttu muudab nende asetsemine (eriti esihammaste osas) valgendamise mõttekust. Juureravitud hambaid saab kliinikus valgendada hambasiseselt, seda teeb hambaarst.

Kas kõikidele inimestele on hambavalgendus näidustatud? Kui ei, kas on olemas alternatiive?

Kui esihammaste osas on kroone, laminaate, huulepoolsele pinnale ulatuvaid täidiseid, siis mina valgendust tervele hambakaarele ei soovitaks. Põhjus on, et eelpool nimetatud materjalid ei valgendu. Tulemuseks võib olla kirju üldmulje ja siis peaks nii täidised kui kroonid-laminaadid välja vahetama. Valgenduse tulemus pole aga püsiv, teatud aja möödudes (see on individuaalne) hakkab hammas taas tumenema.

Sel puhul tuleks uuesti valgendada või asuda ülesehitusi taas tumedamaks vahetama, mis pole mõistlik. Alternatiiviks on katta kõik hambad kroonide-laminaatidega või uurida, kas patsiendi rahulolematuse põhjuseks võib olla hoopis tumenenud täidised, hambakivi või midagi muud.

Kas hammaste valgendamine on kahjulik?

Valgendatakse keemiliste ainetega, mis imbuvad hambasse. Protseduur ärritab veidi hambaid ja muudab nad tundlikuks, kuid see möödub tavaliselt paari päeva kuni nädalaga. Kui saavutatav efekt aitab näiteks enesekindluse kujunemisele kaasa, siis on hambavalgendus lõppkokkuvõttes päris kasulik.

Mis on sooda- ehk pärlipesu?

Sooda- ehk pärlipesu on hammaste puhastusprotseduur (nii-öelda survepesu), kus õhu, vee ja puhastava pulbri (sooda, glütsiin) seguga puhastatakse kõik hammaste pinnad, raskesti ligipääsetavad kohad ka hambavahedes ning igemetaskud sinnakogunenud katust, pigmendist ja peaaegu kõikidest bakteritest. Peale protseduuri tuleks söömist-suitsetamist mõni aeg vältida, sest kare puhastav juga pühib hammastelt ka neid kaitsva kileja kihi, mis sülje glükoproteiinidest paari tunniga tagasi tekib. Koduste vahenditega sellist puhtust saavutada ei ole võimalik, mistõttu on kasulik lasta seda teha vähemalt kord aastas, vajadusel rohkem. Soodapesu järel on hambad siledad ja läikivad ning nende edasine igapäevane puhastamine lihtsam.

Foto: Envato Elements

Naeratust, enesekindlust ja toitumist segavad ka puuduvad hambad. Milliste meetoditega on võimalik neid asendada?

Asendamise võimalusi on palju ja see valik tuleks teha lähtudes olukorrast suus, soovidest ja võimalustest. Esteetilisima tulemuse saab implantaatidega, mis hoiavad oma kudesid kõige paremini. Implantaatidega saab asendada nii üksikuid puuduvaid hambaid kui ka taastada tervet hambakaart, kinnitades neile erinevaid proteese. Esteetilist tulemust määrab ka luu maht, igeme paksus ja kontuur, ka seda saab kirurgiliselt parandada luu- ja pehmekoe plastikaga.

Mis maksab implantaat ja kuidas see protseduur täpsemalt välja näeb?

Ühe implantaadi hind koos kogu protseduuriga algab 1500 eurost, sõltudes luu- ja pehmete kudede olukorrast, nende taastamise vajadusest ja ulatusest.

Protseduuri saab läbi viia ka üheetapiliselt, mis tähendab, et hammas eemaldatakse ja implantaat asetatakse koos ajutise krooniga samal visiidil. Poole aasta pärast vahetatakse ajutine kroon jäävkrooni vastu. Keerukama luu- ja pehmekoeplastikaga teostatavad protseduurid nõuavad rohkem etappe vahepealsete paranemisperioodidega. Tavaline puuduva üksiku hamba asendamine toimub kolmes etapis. Esmalt asetatakse luu sisse hambajuurt asendav titaanist (või Ti-sulamist, kus Ti on 85-99%) kruvi. Ige õmmeldakse pealt kinni ja kruvi jääb paariks kuuks kuni pooleks aastaks luustuma. Teine etapp on ka kirurgiline – luuakse ühendus implantaadini, kuhu keeratakse igeme paranemiskruvi. Kolmas etapp järgneb mõne nädala kuni paari kuu pärast, siis võetakse jäljend hamba krooniosa valmistamise jaoks. Kroon valmib tavaliselt nädalaga ja siis asetatakse see paigale. Implantaatidele kinnituva silla või täisproteeside hinnad arvutatakse patsiendile kliinikus, seal on palju variante ja võimalusi.

Mis on laminaadid ja millistel juhtudel on võimalik nende abil hammaste välimust parandada?

Laminaadid on hamba huulepoolsele pinnale kleebitavad keraamilised katted. Nendega saab korrigeerida hammaste kuju, vähesel moel ka nende asetust hambakaares ja värvi.

Mis on hambakroonid ja millistel juhtudel neid kasutatakse?

Kui hammas on rohkem lagunenud, enamus krooniosast taastatud täidisega või juureravitud, on kindlam katta hammas krooniga. See on sisuliselt sarnane keraamiline kate nagu laminaat, kuid katab kõiki hambapindu ja seda saab valmistada mitmetest materjalidest (mis erinevad nii hinna ja välimuse kui ka tugevuse poolest). Kuna kroon kinnitatakse hamba peale selleks, et kroon või laminaat hammast suuremaks ei teeks, tuleb eelnevalt hammas vastavatelt pindadelt väiksemaks puurida. Seda tehakse tuimestuse all.

Laboris krooni või laminaadi valmimine võtab aega mõni päev kuni nädal ja selleks ajaks kaetakse hammas ajutise krooni või laminaadiga, mis valmistatakse kabinetis kohapeal. Vastasel juhul jääb prepareeritud hammas liiga tundlikuks.

Foto: Envato Elements

Milliste meetoditega saab korrigeerida hammaste asendeid?

Võimalusi on palju ja nagu ikka, sõltub ka siin meetodi valik patsiendi soovidest, võimalustest ja suu olukorrast.

Hammaste asendite muutmiste ja hambumuse korrigeerimistega tegelevad otseselt ortodondid. Nemad sikutavad hambad breketitega teise kohta, ravides sellega nii esteetilisi probleeme kui ka hambumuse häireid ja alalõualiigese haiguseid. Üksiku hamba asendit või väiksemaid hambumushäireid saab korrigeerida ka proteetiliselt ehk kroonide ja sildadega juhul, kui tegemist on juba parandatud hammastega. Terveid ja intaktseid hambaid asendianomaalia tõttu puurida ei tohiks. Nii mõnelgi juhul tuleks aga läbida mõlemad ravid, seda saab teha erinevas ulatuses ja need toetavad üksteise tulemuse püsimist või aitavad seda saavutada. Ehk siis breketitega saab luua ruumi proteesidele (sealhulgas implantaatidele), kui see on hammaste nihkumise tõttu vähenenud või kadunud (hamba eemaldamise järgselt hakkavad teised hambad nihkuma defekti suunas ja nii-öelda vajuvad oma kohalt ära) ja kroonidega saab ka breketravi tulemust säilitada ja täiustada.

Kaua kestab keskmiselt breketravi?

Keeruline üheselt vastata. Üksiku hamba asendi muutmine võib minna päris kiiresti, isegi kuu või paariga. Keerukamad ravid kestavad aastaid. See võib tunduda küll liiga pikk ajana, kuid asi on seda kindlasti väärt!

Maxilla Hambakliinik tuletab kõigile meelde, et soovitatav on hambaarsti juures kontrollis käia vähemalt korra aastas – nii kindlustad endale terve ja ilusa naeratuse! Broneeri endale kohe aeg hambaarsti juurde SIIT!   

Või helista meie kliinikusse numbritel

Tallinn 660 1006 , [email protected] 

Tartu 737 1100, [email protected]

Elva 735 6777, [email protected]