Aleksei Navalnõi mürgitamist Novitšoki mürgiga kinnitasid Saksamaa kõrval nüüd ka Rootsi ja Prantsuse teadlased.Foto: EPA/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 14. september 2020 14:16
Saksamaa valitsus teatas esmaspäeval, et Rootsi ja Prantsusmaa laborites sai kinnitust Kremli kriitiku Aleksei Navalnõi mürgitamine Novitšoki rühma kuuluva närvimürgiga, kirjutab Reuters

Saksa valitsuse pressiesindaja Stegffen Seibert ütles, et hiljuti koomast ärganud Vene opositsioonipoliitikult võetud proovid saadeti ka Haagis asuvale Keemiarelvade Keelustamise Organisatsioonile (OPCW). „OPCW uuringutest sõltumatult on nüüd kolm laborit tuvastanud iseseisvalt, et Navalnõi mürgistuse põhjustas militaarne närvimürk,“ sõnas Seibert ja lisas, et see on keemiarelvade konventsiooni tõsine rikkumine.

Seiberti sõnul asub Saksamaa koos Euroopa partneritega edasisi samme arutama. Samuti mainis ta, et Saksa valitsus pöördub küsimuses taas Venemaa poole. „Me uuendame oma üleskutset, et Venemaal avaneks võimalus neid sündmusi selgitada,“ ütles Saksa valitsuse pressiesindaja. Venemaa võimud on seni toonitanud, et pole näinud Berliinis ravitava Navalnõi mürgitamise kohta tõendeid.

Berliini Charite haigla sõjaväearstid olid septembri alguses esimesed, kes teatasid, et Navalnõi mürgitati Novitšoki perekonda kuuluva närvimürgiga.