Maailm

Venemaa kohalikel valimistel võidutses võimupartei, ent Navalnõi toetajad saavutasid harvaesinevat edu 

Toimetas Aare Kartau, 14. september 2020, 09:52
Venemaa kohalikel valimistel sai opositsioon Siberi linnades ja rajoonides olulisi võite, ent üldiselt noppis ülekaaluka võidu siiski Ühtne Venemaa.Foto: TASS/Scanpix
Pühapäeval toimunud Venemaa kohalikud valimised võitis ilmselt ülekaalukalt valitsev partei Ühtne Venemaa. Siiski tabasid Kremlit ka mitmed tagasilöögid, kuna Aleksei Navalnõi poolehoidjad saavutasid Siberis mitmeid olulisi võite, teatab Reuters.

Esialgsed ametlikud tulemused näitavad, et Vladimir Putini toetatud Kremlimeelsed poliitikud võitsid valimised ülekaalukalt Komi, Tatarstani, Kamtšatka ja veel enam kui kümnes piirkonnas. Kõiki tulemusi pole veel avaldatud, sest hääli alles loetakse.

Samal teemal

Navalnõi toetajad saavutasid harukordset edu Venemaa suuruselt kolmandas linnas Novosibirskis ja ülikoolilinn Tomskis. Esialgsed tulemused näitavad, et Ühtne Venemaa kaotas mõlemas linnavolikogus enamuse. Navalnõi lähedase toetaja Leonid Volkovi sõnul hävitab see täielikult müüdi, et riigis on liberaalide toetus vaid 2% ja nende taga seisavad vaid hipsterid. 

Ühtse Venemaa peasekretär Andrei Turtšak kuulutas seevastu, et partei saavutas „kindla võidu“. Sõltumatu vaatlusorganisatsioon Golos teatas, et enne valimisi keelati paljudel opositsioonitegelasel kandideerimine – samuti mitmel Kommunistliku partei liikmel. Sõltumatud vaatlejad kritiseerisid ka võimude sammu venitada valimised kolmepäevaseks, mistõttu on keerulisem pettust tuvastada.

Kui Navalnõi mürgitati, jätkasid tema toetajad „aruka hääletamise“ strateegiat. Nad andsid valimistel üles enam kui tuhat kandidaati, kes võisid nende arvates valitsevale parteile vastu saada. Tomskis võitis Ühtne Venemaa teadaolevalt 12 kohta 37st. Kohaliku valimisametniku Tatiana Dorošenko sõnul pole Ühtne Venemaa tema ametis oldud aja ehk viimase 15 aasta jooksul nii halvalt esinenud. „See on näide suurepärasest juhtumist. Poliitikasse on võimalik ka tegelikult sekkuda ja see pole enam nii kasutu, nagu varem tundus“. Paljudes piirkondades hääli veel loetakse, mistõttu on veel keeruline ennustada, kui edukas Navalnõi strateegia oli.

Kohalikel valimistel jälgiti hoolega märke protestihääletamisest valitseva partei Ühtse Venemaa vastu, mis on seotud kogunenud pahameelega langenud palkade ja valitsuse koroonapoliitikaga. Oodati, et valimistel avaldab mõju ka opositsioonipoliitik Aleksei Navalnõi mürgitamisjuhtum. Navalnõi tegutses varem innukalt Ühtse Venemaa haavamise nimel ja esitas Siberi linnavolikogudesse kümneid kandidaate.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee